Кожна людина у будь-який час при всякій потребі може звертатися до Бога – до нашого Отця Небесного – так же як і до батьків чи до рідних своїх. Звертання до Бога – це і є молитва. Молитва – це бесіда чи розмова з нашим Богом.
Щоб молитися, треба вміти хреститися. Хрест є знаком перемоги Ісуса Христа над гріхом і смертю. Хрест – це той, який ми носимо на тілі та Хресний знак, який ми зображуємо на собі, себто хрестимося.
Хрестимося ми так. Великий, вказівний і середній пальці правої руки рівно складаємо докупи, а інші два пальці (безіменний і мізинець) згинаємо до долоні. Й так складені пальці кладемо на лоб (для освячення нашого розуму), потім на живіт (для освячення наших внутрішніх почуттів), потім на праве і ліве надпліччя (для освячення наших тілесних сил).
Тоді, коли хрестимося, кажемо: «В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, амінь». Цими словами, а також складеними нашими трьома пальцями, ми виражаємо віру у Пресвяту Трійцю: Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. Два інші пальці, котрі зігнуті до долоні, вказують на Божественну і Людську природу Ісуса Христа, коли Він зійшов на землю.
Кожна людина повинна молитися щодня: вранці та увечері, перед і після вживання їжі, перед початком і після завершення будь-якої справи, а також в радості, в печалі чи коли нам щось потрібно і ми з молитвою звертаємося до Бога.
Молитви бувають вдячні та хвалебні (славимо і дякуємо Богу в наших молитвах), прохальні (просимо у Бога допомоги), покаянні (просимо у Бога прощення за гріх, каємося за гріх).
Молитися Богові можна скрізь, тому що Бог є всюди: і в храмі, і вдома, і по дорозі на роботу чи з роботи, на роботі.
Молитви є спільні та домашні (індивідуальні).
Божественна Літургія (Служба Божа) – молитва у храмі Божому, де всі моляться спільно, разом, – це спільні, або громадські, або церковні молитви.
Щоденні молитви (вранці та ввечері, перед та після вживання їжі, перед початком та після завершення всякої справи) – це домашні чи особисті, чи індивідуальні молитви.
 
 
33.1. Божественна Літургія
Святого Івана Златоустого (Служба Божа)
 
Іван Златоуст (грецьк. – Хризостом) жив у. 350 – 407 роки. Це видатний Візантійський церковний діяч, Богослов і проповідник, один із Отців церкви. У 398 – 404 роках Іван Златоуст був патріархом Константинопольським (тоді – Константинограда). Він пропагував християнську мораль й цим користувався повагою серед людей і водночас його не сприймала придворна верхівка. Через те у 404 році І. Златоустого скинули із престолу та вислали у вигнання. Написав багато книг, проповідей і Божественну Літургію.
Слово «Літургія» – з грецької мови означає спільне, громадське Богослужіння, спільна молитва, або Служба Божа, на котрій здійснюється Священне Таїнство Євхаристії. Євхаристія (із грецьк. подяка) – це Таїнство причастя.
Божественну Літургію відправляють на своїй рідній мові або на церковнослов’янській (синоніми – старослов’янська, слов’янська) мові, яку найчастіше застосовують у Богослужінні православні церкви (українська, російська, білоруська, болгарська, сербська). Серед деяких людей панує хибна думка, що не слід перекладати Літургію на рідну мові, а відправляти її лише на церковнослов’янській мові, яку часто плутають із російською мовою, чого не слід робити. На цей сумнів можна відповісти риторично. Якщо Святе Писання із давньоєврейської мови перекладалося на грецьку, а потім – на церковнослов’янську мову, то чому не можна перекласти Літургію із церковнослов’янської на українську мову? Безперечно, можна і треба! Адже краще сказати 5 зрозумілих слів, аніж 10000 слів чужою мовою (1 Кор. 14. 19).
Адже на церковнослов’янській мові не говорить жодний народ. Ця мова має азбуку кирилицю (її застосовують частіше) чи глаголицю (її застосовують лише католики-хорвати) і в основі її лежить грецьке письмо. Нею, як і латинською мовою, повсякденно не розмовляє жодний народ. Вона не є нічиєю рідною мовою та не є нічиєю державною мовою. Букви цієї мови позначають і звуки, і цифри.
Виникла церковнослов’янська мова в середині ІХ століття за таких умов. У 862 році моравський (на території Чехії) князь Ростислав відправив своїх послів до Візантійського імператора Михайла, щоб він прислав проповідників християнства. У Моравію прибули греки – брати Костянтин та Мефодій, що походили із Солунії (Фесалонікії). Вони й створили першу слов’янську азбуку і переклали на цю мову деякі християнські тексти. Мефодій був посвячений у єпископи, а Костянтин прийняв схиму (вищу ступінь монаха) з іменем Кирила. Після смерті Костянтина-Кирила 14 лютого 869 року Мефодій продовжував проповідувати християнство і переклав частину Біблії. Німецьке духівництво дуже противилося тому, що Богослужіння здійснювалося на церковнослов’янській мові. Після смерті Мефодія (6 квітня 885 р.) учні Кирила й Мефодія були вигнані із Моравії й там припинили Богослужіння на церковнослов’янській мові. Ця Богослужбова мова перемістилася на Схід, де після прийняття християнства в Київській Русі у 988 р. церковнослов’янську мову запозичили для християнського Богослужіння та Богословської літературної творчості.
Кожна людина, котра йде на Службу Божу, повинна забути про все земне і звернутися серцем до Бога. Ходити на Службу Божу треба якнайчастіше протягом тижня й у кожну неділю та свята. У світі немає нічого ціннішого, аніж Служба Божа. Хто побожно слухає відправу Божественної Літургії, тому Ісус щедро віддячує Своїми ласками.
Перед кожною Службою Божою треба своїм розумом і серцем подумки сказати Господеві Богові: за що жертвуєш цю Службу Божу, яку слухаєш: за родичів, за душі померлих, за своє здоров’я і таке інше.
Першу частину Літургії називають Проскомідія (від грецьк. – приношення), яка разом із вступними молитвами відправляється перед Службою Божою. Назва «Проскомідія» походить від давнього християнського звичаю приносити на Літургію хліб і вино. Під час відправи Проскомідії приготовляється речовина для Таїнства Причастя: із просфори виймається Агнець, в чашу наливається вино, змішане із водою. Просфора – це чистий квас-пшеничний хліб із чотирикутним хрестом на верху та із словами «ІС ХС НИ КА» (Ісус Христос переміг). Просфору приготовляють із двох хлібів, що є прообразом двоістототного Ісуса Христа. Окрім того, під час Проскомідії при витягуванні частин із просфори згадується церква небесна і земна.
Після відправи Проскомідії і вступних молитов священик співає.
 
 
 
 
 
 
Священик: Благословенне царство † Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки вічні!
 
 
 
Священик: Благословенно царство † Отца, и Сына, и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков!
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
Єктинія Мирна або Велика
 
 
 
 
 
 
Священик: В спокої Господеві помолімось!
 
 
 
Священик: Миром Господу помолимся!
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За спокій з висот і за спасіння душ наших, Господеві помолімось!
 
 
 
Священик: О свышнем мире и спасении душ наших, Господу помолимся!
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За спокій всього світу, за розквіт святих Божих Церков і за з’єднання всіх, Господеві помолімось!
 
 
 
Священик: О мире всего мира, и благосостоянии святых Божиих Церквей и соединении всех, Господу помолимся!
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За святий храм цей і за тих, що з вірою, побожністю і страхом Божим входять до нього, Господеві помолімось!
 
 
 
Священик: О святом храме сем, и с верою, благоговением и страхом Божиим входящих в онь, Господу помолимся!
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За Святу Українську (назва) церкву, Святішого (ім’я), за Блаженнійшого (ім’я), Високопреосвященнійшого(их) (ім’я), Боголюбивого(их) (сан) нашого(их) (ім’я) чесне Священство, Христове дияконство, за все духовенство і за народ, Господеві помолімось!
 
 
 
Священик: О святой Украинской (название) церкови, Господине нашем (имя), Блаженнейшем (имя), Преосвященнейшем (имя), Боголюбивом(ых) (сан) нашем(их) (имя) честнем пресвитерстве, во Христе диаконстве, о всем причте и людех, Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За Боголюбиву країну нашу, за Богом бережений народ наш, за правління і за все військо, Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: О Богохранимей стране нашей, людех, придержащих властех наших и о всем воинстве, Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За місто (за село) це, за кожне місто, село і країну, за тих, що у вірі живуть в них, Господеві помолімось!
 
 
 
О граде сем (веси сей), о всяком граде, веси и стране, и верою живущих в них, Господу помолимся!
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За пожиточне повітря, за врожай плодів земних і за часи спокійні, Господеві помолімось!
 
 
 
Священик: О благорастворении воздухов, изобилии плодов земных и временых мирных, Господу помолимся!
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За тих, що плавають, подорожують, за недужих, страждаючих, полонених, ув’язнених, знеможених та поневолених і за спасіння їх, Господеві помолімось!
 
 
 
Священик: О плавающих, путешествующих, недугующих, страждущих, плененных и о спасении их, Господу помолимся!
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
(Тут додаються інколи й інші прохання)
Окреме поминання покійних
Священик: За раба Божого (рабу Божу, рабів Божих) (ім’я), і блаженну пам’ять його (її, їх) і за відпущення йому (її, їх), всякої провини вільної та невільної, Господеві помолімось.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Щоб неосудно стати йому (їй, їм) на Страшному Суді Христовому, і вчинити душу його (її, душі їх) в країні живих, в місці світлому, де всі святі праведні спочивають, Господеві помолімось.
Люди: Господи, помилуй!
Загальне поминання покійних
Священик: За душі всіх від віку в правовір’ї, надії воскресіння і життя вічного усопших отців і братів наших, фундаторів і благодійників святого храму цього, родичів і рідних наших у плоті, що тут лежать, тут вписані і всіх християн, і за блаженний упокій їх, Господеві помолімось.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Щоб неосудно стати їм на Страшному Суді Христовому, і вчинити душі їх в країні живих, в місці світлому, де всі святі праведні спочивають, Господеві помолімось.
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Щоб визволитися нам від всякої скорботи, журби, гніву і нужди, небезпеки і недолі, Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: О избавитися нам от всякия скорби, гнева и нужды, Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Найсвятішу, Пречисту Преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію з усіма святими пом’янувши, самих себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
 
 
 
Священик: Пресвятую, Пречистую Преблагословенную, славную Владичицу нашу Богородицу и Приснодеву Марию со всеми святыми помянувше, сами себе, и друг друга, и весь живот наш Христу Богу предадим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Тобі, Господи.
 
 
 
Люди: Тебе, Господи.
 
Священик (тихо): Господи, Боже наш, Твоя влада несказанна і слава неосяжна, Твоя милість безмірна і людинолюбство невимовне. Сам, Владико, по доброчесності Твоїй споглянь на нас і на святий храм цей, і створи з нами і тими, що моляться з нами, багаті милості Твої та щедроти Твої.
 
 
 
 
 
 
Священик: Бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння, † Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Яко подобает Тебе всякая слава, честь и поклонение, † Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
Антифон перший
 
Антифон (із грецьк. – звучить у відповідь) – це вірші із Псалмів, котрі співають на два хори, себто по чергове звучання двох хорів. Текст антифонів складається з закінчених духовних пісень або віршів, що взяті із Біблії.
Псалми – це молитовні піснеспіви, які виконувалися ще у Єрусалимському храмі Ягве при різних обрядових церемоніях. Серед псалмів виділяли ті, котрі виконувалися при зведенні на престол царя та під час щорічного ритуалу, а також колективні й індивідуальні молитви, покаянні гімни, вірші історичного змісту.
Отже, антифонія існувала ще в юдеїв. У грецьку церкву ввів її єпископ Ігнатій Богоносець у ХІ столітті, а у католицьку церкву антифонію ввів Амвросій Медіоланський й вдосконалили її при папі Целестині І.
У деяких церквах замість Антифону першого співають Перший псалом зображальний.
 
Антифон недільний:
 
 
 
 
 
 
Люди: Воскликніте Господеві, вся земле, співайте ж імені Його, віддайте славу хвалі Його.
Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.
Скажіть Богові: які страшні діла Твої, задля великої сили Твоєї підлещуються Тобі вороги Твої.
Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.
Вся земля нехай поклониться Тобі, і співає Тобі, нехай же співає імені Твоєму, Всевишній.
Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.
 
 
 
Люди: Восклыкните Господу: вся земля, пойте же имени Его, дадите славу хвале Его.
Молитвами Богородицы, Спасе, спаси нас.
Рците Богу: коль страшна дела Твоя, во множестве силы Твоея солжут Тебе вразы Твои.
Молитвами Богородицы, Спасе, спаси нас.
Вся земля да поклонится Тебе, и поет Тебе, да поет же имени Твоему, Вышний.
Молитвами Богородицы, Спасе, спаси нас.
 
Антифон повсякденний:
 
 
 
 
 
 
Люди: Благо є сповідатися Господеві, і співати імені Твоєму, Всевишній.
Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.
Сповіщати зарання милість Твою, і істину Твою на всяку ніч.
Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.
Бо правий Господь Бог наш, і немає неправди в Ньому.
Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.
 
 
 
Люди: Благо есть исповидатися Господу, и питы имени Твоему, Вышний.
Молитвами Богородицы, Спасе, спаси нас.
Возвещати заутра милость Твою, и истину Твою на всяку нощ.
Молитвами Богородицы, Спасе, спаси
Яко прав Господь Бог наш, и нисть неправды в Нем.
Молитвами Богородицы, Спасе, спаси нас.
 
У деяких церквах співають
Перший псалом зображальний:
 
 
 
 
 
 
Люди: Благослови, душе моя, Господа. Благословенний є Господи.
Благослови, душе моя, Господа, і вся істота моя, ім’я святе Його.
Благослови, душе моя, Господа, і не забувай усіх дарувань Його.
Він прощає усі беззаконня твої, і зціляє усі недуги твої.
Він визволяє від загибелі життя твоє, вінчає тебе милістю і щедротами.
Щедрий і милостивий Господь, довготерпеливий і вельми милостивий.
Благослови, душе моя, Господа, і вся істота моя, ім’я святе Його.
Благословенний є Господи.
 
 
 
Люди: Благослови, душе моя, Господа. Благословен еси Господи.
Благослови, душе моя, Господа, и вся внутренняя моя, имя святое Его.
Благослови, душе моя, Господа, и не забывай всех воздаяний Его: очищающаго все беззакония твоя, исцеляющаго вся недуги твоя,
избавляющаго от истления живот твой, венчающего тя милостию и щедротами, исполняющего во благих желания твоя, обновится яко орля, юность твоя.
Щедр и милостив Господь, долготерпелив и многомилостив.
Благослови, душе моя, Господа, и вся внутренняя моя, имя святое Его.
Благословен еси Господи.
 
Антифон другий
Недільний:
Люди: Боже, ущедри нас і благослови нас, освяти лице Твоє на нас, і помилуй нас.
Спаси нас, Сине Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алілуя.
Щоб пізнати на землі шлях Твій, отримати спасіння Твоє.
Спаси нас, Сине Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алілуя.
Щоб сповідалися Тобі люди, Боже, хай сповідаються Тобі люди всі.
Спаси нас, Сине Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алілуя.
 
Повсякденний:
Люди: Господь, воцарися, в липоту, облечися Господь в силу и препоясася.
Молитвами святых Твоих, Спасе, спаси нас.
Ибо утверди вселенную, яже не подвижится.
Молитвами святых Твоих, Спасе, спаси нас.
Свидиния Твоя увиришися зило, дому Твоему подобает святыня, Господи, в долготу дней.
Молитвами святых Твоих, Спасе, спаси нас.
 
У деяких церквах співають:
Хвали, душе моя, Господа!
Хвалитиму Господа, поки життя мого, співатиму Богові моєму, доки живу.
Не надійся на вельможних, на тих синів людських, – в них немає спасіння.
Вийде дух із нього, і вертає він в землю свою; того ж дня погинуть всі думки його.
 
 
 
 
 
 
Люди: Слава † Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні, амінь.
 
 
 
Люди: Слава † Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков, аминь.
 
 
 
 
 
 
Єдинородний Сине і Слове Божий, безсмертний Ти,
і звелів Ти задля нашого спасіння воплотитися від святої Богородиці і Вседіви Марії, незмінно ставши людиною,
і розп’ятий був Ти, Христе Боже, смертю смерть подолав.
Ти один з Святої Трійці рівнославлений з Отцем і Святим Духом, спаси нас.
 
 
 
Единородный Сыне и Слове Божий, бессмертен сей,
изволивый спасения нашего ради воплотитися от святыя Богородицы и Приснодевы Марии, непреложно вочеловочивыйся, распныйся же, Христе Боже, смертию смерть поправый.
Един сый Святыя Троицы спрославляемый Отцу и Святому Духу, спаси нас.
 
Єктинія Мала
 
Єктинія (від. грецьк. – поширення) – це молитва Богослужіння, яка містить прохання до Бога.
 
 
 
 
 
 
Священик: Ще і ще в мирі Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: Паки и паки миром Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Найсвятішу, Пречисту Преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самих себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
 
 
 
Священик: Пресвятую, Пречистую Преблагословенную, славную Владычицу нашу Богородицу и Приснодеву Марию со всеми святыми помянувше, сами себе, и друг друга, и весь живот наш Христу Богу предадим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Тобі, Господи.
 
 
 
Люди: Тебе, Господи.
 
Священик (тихо): Господи, Боже наш, Ти, що дарував нам ці спільні й співголосні молитви, Ти, що обіцяв вволити прохання двох, або трьох, що згодяться в ім’я Твоє, Сам і нині прохання рабів Твоїх на пожиток сповни, подаючи нам і в теперішнім віці пізнання Твоєї істини, і в майбутньому даруй життя вічне.
 
 
 
 
 
 
Священик: Бо Ти благий і Людинолюбний Бог є, і Тобі славу приносимо, † Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Яко благ и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, † Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
Антифон третій.
 
 
 
 
 
 
Люди: Прийдіть і радісно заспіваймо Господеві, воскликнім Богу, Спасителеві нашому.
 
 
 
Люди: Придите возрадуемся Господу, воскликнем Богу Спасителю нашему.
 
Недільний:
 
 
 
 
 
 
Люди: Спаси нас, Сине Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алілуя.
 
 
 
Люди: Спаси ни, Сыне Божий, воскресий из мертвих, поющия Ти: Аллилуя.
 
Повсякденний:
 
 
 
 
 
Люди: Спаси нас, Сине Божий, у святих дивний Ти, співаємо Тобі: Алілуя.
 
 
 
Люди: Спаси ни, Сыне Божий, во святих дивен сий, поющия Ти: Аллилуя.
 
 
 
 
 
 
Люди: Прийдіть з поклоном перед обличчям Його і в псалмах воскликнім Йому.
Спаси нас, Сине Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алілуя.
Бо Бог великий Господь і Цар великий на всій землі.
Спаси нас, Сине Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алілуя.
 
 
 
Люди: Предварим лице Его во исповидании, и во псальмих воскликнем Ему.
Спаси ни, Сыне Божий, воскресий из мертвых, поющия Ти: Аллилуя.
Яко Бог велий Господь и Царь велий по всей зем-ле.
Спаси ни, Сыне Божий, воскресий из мертвих, поющия Ти: Аллилуя.
 
У деяких церквах люди співають
«Заповіді блаженств»:
У Царстві Твоїм пом’янь нас, Господи.
Блаженні вбогі духом, бо їх є Царство небесне.
Блаженні ті, що плачуть, бо вони втішаться.
Блаженні лагідні, бо вони успадкують землю.
Блаженні голодні й спраглі правди, бо вони задовольняться.
Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть.
Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.
Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.
Блаженні переслідувані за правду, бо їх є Царство небесне.
Блаженні ви, коли зневажатимуть вас і проганятимуть, і говоритимуть усяке лихе слово на вас Мене ради.
Радуйтеся і веселіться, бо нагорода ваша велика на небесах.
 
Священик (тихо): Владико, Господи, Боже наш, що установив на небі чини, воїнства ангелів і архангелів на служіння Твоєї слави, вчини з входом нашим, щоб був входом святих ангелів, які співслужать нам і водночас славословлять Твою доброту.
Бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння, † Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.
Благословенний вхід святих Твоїх завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні.
Коли хор співає цей антифон, священик робить Малий Вхід з Євангелієм і прийшовши до царський воріт, співає):
 
 
 
 
 
 
Священик: Премудрість! Стіймо побожно!
 
 
 
Священик: Премудрость, прости!
 
 
 
 
 
 
Люди: Прийдіть і поклонімось, і припадімо до Христа.
Спаси нас, Сине Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алілуя.
 
 
 
Люди: Приидите поклонемся, и припадем ко Христу.
Спаси ни, Сыне Божий, воскресий из мертвих, поющия Ти: Аллилуя.
 
(Далі вірні співають тропарі та кондаки, які вибираються залежно від дня тижня та свята). Тропар та кондак – це короткі піснеспіви в честь святкової події та прославлення святих.
 
Священик молиться тихо: Боже святий, що в святих перебуваєш, Тебе трисвятим голосом Серафими оспівують і Херувими славословлять, і всі небесні сили Тобі поклоняються. Ти з небуття в буття привів все, створив чоловіка на образ Твій і на подобу і всякими дарами його прикрасив. Ти даєш тому, хто просить, премудрість і розум, і не погорджуєш грішником, а встановляєш покаяння для спасіння. Ти удостой нас, смиренних і недостойних рабів Твоїх, і в цю хвилину стати перед славою святого Твого жертовника і належне Тобі поклоніння і славослов’я приносити.
Сам, Владико, прийми з уст нас, грішних, трисвяту пісню і удостой нас добротою Твоєю.
Прости нам всякі провини, вільні та невільні, освяти наші душі й тіла і дай нам побожно служити Тобі всі дні життя нашого, молитвами найсвятішої Богородиці і всіх святих, що від віку Тобі угодні були.
 
 
 
 
 
 
Священик: Бо Ти святий є, Боже наш, і Тобі славу віддаємо, † Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Яко свят еси, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, † Отцу, и Сыну, и святому Духу, ныне и присно и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
(Далі хор співає Трисвяте і Славослов’я):
 
 
 
 
 
 
Люди: † Святий Боже, святий Кріпкий, святий Безсмертний, помилуй нас (3 рази).
† Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні, амінь.
Святий Безсмертний, помилуй нас.
† Святий Боже, святий Кріпкий, святий Безсмертний, помилуй нас.
 
 
 
Люди: † Святый Боже, святый Крепкий, святый Бессмертный, помилуй нас (3 раза).
† Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков, аминь.
Святый Безсмертный, помилуй нас.
† Святый Боже, святый Крепкий, святый Безсмертний, помилуй нас.
 
 
 
 
 
 
Священик: Будьмо уважні. Мир † всім. Премудрість, будьмо уважні!
 
 
 
Священик: Вонмем, Мир † всем. Премудрость, вонмем!
 
Люди співають прокімен – в неділю – недільний рядового гласу, а в свято – святковий.
Прокімен – це вірш із Псалтиря, котрий співається в церкві перед апостольським читанням та пареміями (читаннями із Священного Писання Старого, інколи Нового Заповітів). Псалтир (із грецьк. книга псалмів)– це збірник із 150 піснеспівів, з них 73 псалми написав цар Давид. У давнину псалтирем називали музикальний інструмент трикутної форми з 10 або 12-ма струнами, схожий на арфу.
 
 
 
 
 
 
Священик: Премудрість!
 
 
 
Священик: Премудрость!
 
Премудрість – означає Божественну сутність і неперевершену Мудрість Творця – Господа Бога нашого.
 
Читець: (читає заголовок Апостола).
 
 
 
 
 
 
Священик: Будьмо уважні!
 
 
 
Священик: Вонмем!
 
 
 
 
 
 
Читець: Браття. (Далі читає Апостола).
 
 
 
Чтец: Братья. (Далее читает Апостола).
 
 
 
 
 
 
Священик: (після Апостола – тихо): Мир Тобі, Боже, що благовіствуєш.
 
 
 
Священик: (после Апостола – тихо): Мир Ти, что благовествуешь.
 
 
 
 
 
 
Люди (після кожного проголошення читця): Алілуя, Алілуя, Алілуя…
 
 
 
Люди (после каждого провозглашения чтеца): Аллилуя, Аллилуя, Аллилуя…
 
Священик молиться тихо: Засвіти в серцях наших, людинолюбний Владико нетлінне світло Твого Богопізнання і відкрий у думках очі наші, щоб ми розуміли Твої Євангельські проповідування. Вложи в нас і страх блаженних Твоїх заповідей, щоб ми перемогли всі тілесні похоті й проводили духовне життя, щоб ми думали і діяли так, як угодно Тобі. Бо Ти є Освічення душ і тіл наших, Христе Боже. Ми Тобі славу віддаємо з безначальним Твоїм Отцем і найсвятішим, і благим, і животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
Священик (кадить престол, образи і людей, потім співає):
 
 
 
 
 
 
Священик: Премудрість! Стіймо побожно! Вислухаймо святу Євангелію. Мир † всім!
 
 
 
Священик: Премудрость! Прости! Услышим святаго Евангелия. Мир † всем!
 
 
 
 
 
 
Люди: І Духові Твоєму!
 
 
 
Люди: И Духови Твоему!
 
 
 
 
 
 
Священик: Від (ім’я) святого Євангелія читання.
 
 
 
Священик: От (имя) святого Евангелия чтение.
 
 
 
 
 
 
Люди: Слава Тобі, Господи, Слава Тобі.
 
 
 
Люди: Слава Тебе, Господи, Слава Тебе.
 
 
 
 
 
 
Священик: Будьмо уважні! (І читає Євангеліє... ).
 
 
 
Священик: Вонмем! (Читает Евангелие... ).
 
 
 
 
 
 
Люди (після закінчення читання Євангелія співають): Слава Тобі, Господи, Слава Тобі.
 
 
 
Люди (после чтения Евангелия поют): Слава Тебе, Господи, Слава Тебе.
 
Тут священик може проголошувати проповідь, або після завершення Божественної Літургії.
 
Єктинія Усердна або Потрійна
 
 
 
 
 
 
Священик: Промовмо всі з усієї душі і з цілого розуміння нашого промовмо.
 
 
 
Священик: Рцем все от всея души и от всего помышления нашего рцем.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Господи Всемогучий, Боже Отців наших, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
 
 
 
Священик: Господи Вседержителю, Боже Отец наших, молимтися услыши и помилуй.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
 
 
 
Священик: Помилуй нас, Боже, по велиций милости Твоей, молимтися, услыши и помилуй.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй (3 рази).
 
 
 
Люди: Господи, помилуй (3 раза).
 
Священик молиться тихо: Господи, Боже наш, усильне це моління прийми від рабів Твоїх і помилуй нас з великої милості Твоєї, і щедроти Твої зашли на нас і на всіх людей Твоїх, що очікують від Тебе багатої милості. (а потім проголошує:)
 
 
 
 
 
 
Священик: Ще молимось за Святу Українську (назва) церкву, Святішого (ім’я), Блаженнійшого (ім’я), Високопреосвященнійшого(их) (ім’я), Боголюбивого(их) (сан) нашого(их) (ім’я) за тих, що служать і служили у святому храмі цьому, і за Отців наших духовних, і за всіх у Христі братів і сестер наших.
 
 
 
Священик: О святой Украинской (название) церкови, Господине нашем (имя), Блаженнейшем (имя), Преосвященнейшем (имя), Боголюбивом(ых) (сан) нашем(их) (имя) о служащих и послуживших во святом храме сем и о Отцих наших духовных и всей во Христе братии нашей.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй (3 рази).
 
 
 
Люди: Господи, помилуй (3 раза).
 
 
 
 
 
 
Священик: Ще молимось за Україну, за Богом бережений народ наш, за правління і за все військо.
 
 
 
Священик: Еще молимся о Украине, Богохранимый народ наш, предержащих властях наших и о всем воинстве.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй (3 рази).
 
 
 
Люди: Господи, поми-луй (3 раза).
 
(Тут додаються інколи й інші прохання)
Священик: Ще молимось за змилування, життя, спокій, здоров’я, спасіння, Боже відвідання, прощення й пробачення гріхів і провин слуг Божих, братів і сестер, членів святого храму цього.
Люди: Господи, помилуй (3 рази),
Священик: Ще молимось за блаженних і повік незабутніх фундаторів святого храму цього, і за всіх давніше померлих Отців і братів наших, що тут спочивають, і за всіх християн.
Люди: Господи, помилуй (3 рази),
Священик: Ще молимось за тих, що дари приносять і добро творять у святім і найчеснішім храмі цім, трудяться, співають, і за присутніх людей, що чекають від Тебе великої та щедрої милості.
Люди: Господи, помилуй (3 рази),
Священик: Ще молимось Тобі, Господу Богові нашому, вислухай голос моління нас, грішних і помилуй рабів Своїх (імена) та охорони їх від усякої журби, лиха, гніву, небезпеки та недолі, недуг душевних і тілесних, подай їм здоров’я і довгий вік, промовмо всі, скоро вислухай і милостиво помилуй.
Люди: Господи, помилуй (3 рази).
 
 
 
 
 
 
Священик: Ще молимось за тут присутніх людей, що очікують від Тебе великої і багатої милості, за тих, що творять нам милостиню, і за всіх християн.
 
 
 
Священик: Еще молимся о предстоящих людех, ожидающих от Тебе великия и богатыя милости, за творящих нам милостыню, и за вся християны.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй (3 рази).
 
 
 
Люди: Господи, помилуй (3 раза).
 
 
 
 
 
 
Священик: Бо Ти Милостивий і Людинолюбний Бог є, і Тобі славу приносимо, † Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Яко Милостив и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, † Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
Єктинія заупокійна
 
Священик: Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Люди: Господи, помилуй (3 рази).
Священик: Ще молимось за спокій душі спочилого раба Божого (спочилої раби Божої, душ спочилих рабів Божих) (ім’я) і за відпущення йому (їй, їм) усякої провини вільної та невільної.
Люди: Господи, помилуй (3 рази).
Священик: Щоб Господь Бог оселив душу його (її, душі їх) там, де праведні спочивають.
Люди: Господи, помилуй (3 рази).
Священик: Милості Божої, Царства Небесного й відпущення гріхів його (її, їх) у Христа Безсмертного Царя і Бога нашого, просімо.
Люди: Подай, Господи.
Священик: Господу помолимся.
Люди: Господи, помилуй!
 
Священик молиться тихо: Боже духів і всякої плоті, Ти смерть подолав і диявола знищив, і життя світові Твоєму дарував: Сам, Господи, упокій душу усопшого раба Твого (усопшої раби Твоєї, душі усопших рабів Твоїх) (ім’я) на місці світлім, на місці квітучім, на місці спокійнім, звідки втекли хвороба, смуток й зітхання. Всякі провини, вчинені ним (нею, ними), словом або ділом, або думками, як Благий і Людинолюбний Бог, прости, бо немає чоловіка, котрий жив би і не згрішив. Ти бо один без гріха, правда Твоя – правда на віки, і слово Твоє – істина.
Священик далі виголошує: Бо Ти є Воскресіння, Життя і Спокій раба Твого (усопшої раби Твоєї, усопших рабів Твоїх) (ім’я), Христе Боже наш, і Тобі славу віддаємо з Предвічним Твоїм Отцем і з Найсвятішим, і Милосердним, і Животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні.
Люди: Амінь.
 
Єктинія Оголошених
 
Священик: Оголошені, помоліться Господеві.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Вірні, за оголошених помолімось, щоб Господь помилував їх.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Щоб просвітив їх словом істини.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Щоб відкрив їм Євангелію правди.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Щоб приєднав їх до святої Своєї Соборної та Апостольської церкви.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Спаси, помилуй, заступи й охорони їх, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Оголошені, голови ваші перед Господом схиліть.
Люди: Тобі, Господи.
Священик (читає тихо молитву оголошених, а відтак співає голосно): Щоб і вони з нами славили Пречесне й Величне ім’я Твоє † Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки вічні.
Люди: Амінь.
Священик: Усі, оголошені, вийдіть; оголошені вийдіть; усі оголошені вийдіть, щоб ніхто з оголошених не залишився, тільки вірні, ще й ще в мирі Господеві помолімось.
 
Єктинія Вірних
 
 
 
 
 
 
Священик: Тільки вірні ще й ще в спокої Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: Елицы верные, паки и паки миром Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
Священик тихо читає першу молитву вірних, а відтак співає голосно: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй!
Священик: Премудрість! Бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння, † Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас і на віки вічні.
Люди: Амінь.
Священик: Ще і ще в спокої Господеві помолімось.
Люди: Господи, помилуй!
 
Священик молиться тихо: Дякуємо Тобі, Господи Боже сил, що удостоїв нас і нині стати перед святим Твоїм жертовником і припасти до щедрот Твоїх за наші гріхи і за людські не відання. Прийми, Боже, моління наше, зроби нас достойними бути, приносити Тобі моління і мольби і жертви безкровні за всіх людей Твоїх і за нас, що їх Ти поставив на службу цю Твою, здатними зроби, силою Духа Святого Твого, неосудно і безпорочно, в чистім свідоцтві совісті нашої призивати Тебе на всякий час і на всякому місці, щоб вислухавши нас, Ти був милостивий до нас з великою Твоєю добротою.
Знову і багато разів припадаємо до Тебе і Тобі молимося, Благий і Людинолюбний, щоб Ти зглянувся на моління наші, очистив наші душі й тіла від усякої скверни плоті і духа і дав нам невинно і неосудно стояти перед святим Твоїм жертовником. Даруй же, Боже, і тим, що моляться з нами, успіх у житті та вірі й в духовному розумінні, дай їм, що завжди зі страхом і любов’ю служать тобі, невинно і неосудно причаститися святих Твоїх Тайн і Небесного Твого Царства удостоїтися.
 
Священик проголошує: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Премудрість! Щоб під владою Твоєю завжди оберігалися ми і Тобі славу приносили, † Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Премудрость! Яко да под державою Твоею всегда хранимы, Тебе славу возсылаем, † Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
Херувимська пісня:
Херувимську пісню склав Царгородський патріарх Іван Схоластик у VІ столітті. Херувимською піснею є також «Алілуя»
 
 
 
 
 
 
Люди: Ми Херувимів тайно являючи
і животворній Трійці трисвяту пісню співаючи.
Всяку нині життєву відкладім печаль.
Піднімімо ж і ми Царя всіх, що перед Ним, як переможцем, ангельські чини невидимо йдуть.
Алілуя (3 рази).
 
 
 
Люди: Иже Херувимы тайно образующе
и животворящей Троице трисвятую песнь припевающе.
Всякое ныне житейское отложим печаль.
Яко да Царя всех подьимем, ангельскими невидимо дориносима чинми.
Аллилуя (3 раза).
 
Священик молиться тихо під час співу Херувимської пісні: Ніхто не достойний із зв’язаними тілесними похотями і пристрастями приходити, або приближатися, або служити Тобі, Царю Слави, бо служити Тобі – велике і страшне й самим небесним силам. Та одначе, задля несказаного і безмежного Твого людинолюбства, безперемінно і незмінно став Ти людиною і архієрей нам був Ти, і Богослужбової цієї і безкровної жертви священнодійство передав Ти нам, як Владика всіх. Бо Ти єдиний, Господи Боже наш, володієш небесними і земними, Тебе на престолі херувимському носять, Ти Серафимів Господь і Цар Ізраїлю, Ти єдиний святий і в святих спочиваєш. Тебе, отже, молю єдиного благого і благо уважного: Споглянь на мене грішного і непотрібного раба Твого і очисти мою душу і серце від совісті лукавої, і зроби мене здатним силою Святого Духа Твого, одягненого благодаттю святості, стати перед цією Твоєю святою трапезою і священнодіяти святе і пречисте Твоє тіло і чесну кров. Бо до Тебе приходжу, схиливши мою шию, і молюся Тобі, щоб Ти не відвернув обличчя Твого від мене, ні не відкинув мене з отроків Твоїх, а удостой мене, щоб я, грішний і недостойний раб Твій, приніс Тобі ці дари, бо Ти є той, хто приносить і кого приносять, і хто приймає, і кого роздають, Христе Боже наш, і Тобі Славу віддаємо з Предвічним Твоїм Отцем і Найсвятішим, і Благим, і Животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
Ми, Херувимів тайно являючи і животворній Трійці тричі святу пісню співаємо. Всяку нині життєву відкладім печаль.
Щоб і Царя всіх ми прийняли , що Його в Славі супроводжують ангельські чини. Алілуя , Алілуя , Алілуя. Боже милостивий будь мені грішному. Піднесіть руки ваші до святині і благословіть Господа.
Потім священик кадить престол, образи і людей.
 
Великий Вхід (Вхід із чесними дарами)
 
 
 
 
 
 
Священик: Святу Українську (назва) церкву, Святішого (ім’я), Блаженнійшого (ім’я), Високопреосвященнійшого(их) (ім’я), Боголюбивого(их) (сан) нашого(их) (ім’я) і весь священицький та дияконський і монаший чин, Богом бережений народ наш, правління і все військо, благородних і повсякчас згадуваних фундаторів і доброчинців святого храму цього, і всіх вас християн, нехай пом’яне Господь Бог у Царстві Своїм завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: О святой Украинской (название) церкови, Господине нашем (имя), Блаженнейшем (имя), Преосвященнейшем (имя), Боголюбивом(ых) (сан) нашем(их) (имя) весь священический и дияконский чин, Богохранимый народ наш, предлежащия власти и все воинство, благородных и приснопоминаемых ктиторей и благодетелей святаго храма сего, и всех вас християн, да помянет Господь Бог во Царствии Своем, всегда, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
Щоб і Царя всі ми прийняли, Якого в славі невидимо супроводять ангельські чини. Алілуя, Алілуя, Алілуя.
 
 
 
Люди: Амінь.
Яко да Царя всех под имем, ангельскими невидимо дориносима чиньми. Аллилуя, Аллилуя, Аллилуя.
 
Єктинія благальна
 
Священик молиться тихо: Благообразний Йосип, з дерева знявши Пречисте тіло Твоє, плащаницею чистою обвив й ароматами, в гробі новім, покривши, положив.
Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай зрушаться стіни Єрусалимські. Тоді вподобаєш собі жертву правди, приношення і всепалення, тоді положать на вівтар Твій тельців.
 
 
 
 
 
 
Священик: Сповнімо молитву нашу Господеві.
 
 
 
Священик: Исполним молитву нашу Господу.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За принесені чесні дари, Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: О предложенных честных дарех, Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За святий храм цей, і тих, що з вірою, побожністю і страхом Божим входять до нього, Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: О святом храме сем, и со вірою, благоговением и страхом Божиим входящих в онь, Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Щоб визволитися нам від всякої скорботи, журби, гніву і нужди, небезпеки і недолі, Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: О избави-тися нам от всякия скорби, гнева и нужды, Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
Священик молиться тихо: Господи Боже Всемогучий, Єдиний, Святий, Ти приймаєш жертви хвали від тих, що призивають Тебе всім серцем, прийми моління й нас, грішних, і принеси до Святого Твого жертовника, і зроби нас здатними приносити Тобі дари і жертви духовні за наші гріхи і людські не відання, і удостой нас знайти благодать перед Тобою, щоб була Тобі благоприйнятна жертва наша, і щоб вселився Дух благодаті Твоєї благий в нас і на цих дарах, що предлежать, і на всіх людях Твоїх.
 
 
 
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
Священик: Цілого дня досконалого, святого, спокійного і безгрішного у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Дне всего совершенна, свята, мирна и безгрешна, у Господа просим.
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
Священик: Ангела спокою, провідника вірного, охоронця душ і тіл наших, у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Ангела мира, верна наставника, хранителя душ и телес наших, у Господа просим.
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
Священик: Пробачення й відпущення гріхів і провин наших, у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Прощения и оставления грехов и прегрешений наших, у Господа просим.
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
Священик: Добра і пожитку для душ наших і миру для світу, у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Добрых и полезных душам нашим и мира мирови, у Господа просим.
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
Священик: Щоб решту життя нашого в спокої та каятті закінчили ми, у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Прочее время живота нашего в мире и покаянии скончаты, у Господа просим.
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
Священик: Християнського кінця життя нашого безболісного, бездоганного, спокійного і доброго оправдання на страшнім суді Христовому, просімо.
 
 
 
Священик: Християнския кончины живота нашего, безболезнены, непостыдны, мирны, и добраго ответа на страшнем судищи Христове, просим.
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
Священик: Найсвятішу, Пречистую Преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицу і Вседіву Марію з усіма святими пом’янувши, самих себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
 
 
 
Священик: Пресвятую, Пречистую Преблагословенную, славную Владичицу нашу Богородицу и приснодеву Марию со всеми святыми помянувше, сами себе, и друг друга, и весь живот наш Христу Богу предадим.
 
 
Люди: Тобі, Господи.
 
 
 
Люди: Тебе, Господи.
 
 
 
 
 
 
Священик: Щедротами Єдинородного Сина Твого, що з ним благословенний є, з Найсвятішим і Благим і Оживляючим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Щедротами Единародного Сына Твоего, с Ним же благословен еси, со Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
 
 
 
 
 
Священик: Мир † всім.
 
 
 
Священик: Мир † всем.
 
 
 
 
 
 
Люди: І Духові Твоєму.
 
 
 
Люди: И Духу Твоему.
 
 
 
 
 
 
Священик: Полюбімо один одного, щоб однодумно визнавати.
 
 
 
Священик: Возлюбим друг друга, да единомыслием исповемы.
 
 
 
 
 
 
Люди: † Отця, і Сина, і Святого Духа, Трійцю одноістотну і нероздільну.
 
 
 
Люди: † Отца, и Сына, и Святаго Духа, Троицу единосущную и нераздельную.
 
 
 
 
 
 
Священик: Двері, двері, в премудрості будьмо уважні.
 
 
 
Священик: Двери, двери, премудростию вонмем.
 
Символ Віри
 
 
 
 
 
 
Священик і люди: Вірую в Єдиного Бога, Отця Всемогучого, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого.
І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, від Отця народженого перед усіма віками.
Світло від світла, Бога істинного від Бога істинного, народженого, не створеного, одноістотного з Отцем, що через Нього все сталося.
Він для нас людей і для нашого спасіння зійшов із небес і прийняв тіло від Духа Святого і Марії Діви і став Людиною.
І був розп`ятий за нас за Понтія Пілата, і страждав і був похований.
І воскрес третього дня, як було написано.
І вознісся на небо і сидить праворуч Отця.
І знову прийде у славі судити живих і мертвих, а Його Царству не буде кінця.
І в Духа Святого, Господа Животворного, що від Отця походить, що з Отцем і Сином є рівнопоклоняємий і рівнославлений, що говорив через пророків.
В Єдину, Святу, Соборну й Апостольську Церкву.
І сповідую одне хрещення на відпущення гріхів.
Очікую воскресіння мертвих,
і життя майбутнього віку. Амінь.
 
 
 
Священик и люди: Верую в Единаго Бога, Отца Вседержителя, Творца небу и земли видимым же всем и невидимым.
И во Единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, Единароднаго, иже от Отца рожденнаго прежде всех век.
Света от света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, не сотворенна, единосущна Отцу, Им же вся быша.
Нас ради человек и нашего ради спасения сшедшаго с небес и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася.
Распятого же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребенна.
И воскресшаго в третий день по Писанием.
И восшедшаго на небеса и сидяща одесную Отца. И паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Его же Царствию не будет конца.
И в Духа Святаго, Господа Животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема, глаголавшаго пророки.
Во Едину, Святую, Со- борную и Апостольскую Церковь.
Исповедую едино крещение во оставление грехов.
Чаю воскресения мертвых,
и жизни будущаго века. Аминь.
 
Євхаристійний канон «Милість миру»
 
Євхаристія (із грецьк. подяка) – це Таїнство причастя. Канон (із грецьк. – правило, зразок)– це установлення щодо віровчення, що ведеться від святих апостолів, Отців церкви, або вироблено церковними соборами, традиціями. Це Євхаристійний догмат.
 
 
 
 
 
 
Священик: Станьмо побожно, станьмо зі страхом. Будьмо уважні, щоб Святу Жертву в спокої приносити.
 
 
 
Священик: Станем добре, станем со страхом, вонмем Святое Возношение в мире приносити.
 
 
 
 
 
 
Люди: Милість миру, жертву хваління.
 
 
 
Люди: Милость мира, жертву хваления.
 
Це означає, що будемо підносити в душевному спокої дари взаємної любові та жертву хвали Господу.
 
 
 
 
 
 
Священик: Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога і Отця, і причастя Святого Духа, нехай буде з усіма † вами.
 
 
 
Священик: Благодать Господа нашего Иисуса Христа, и любы Бога и Отца, и причастие Святаго Духа да буди со всеми † вами.
 
 
 
 
 
 
Люди: І з Духом Твоїм.
 
 
 
Люди: И со Духом Твоим.
 
Це означає: Хай буде ця благодать, ласка Божа і з Твоєю душею.
 
 
 
 
 
 
Священик: Вгору піднесімо серця.
 
 
 
Священик: Горе имеим сердца.
 
 
 
 
 
 
Люди: Піднесли до Господа.
 
 
 
Люди: Имамы ко Господу.
 
 
 
 
 
 
Священик: Подякуймо Господеві!
 
 
 
Священик: Благодарим Господа!
 
 
 
 
 
 
Люди: Достойно і праведно є поклонятися † Отцю і Сину і Святому Духові, Трійці одноістотній і нероздільній.
 
 
 
Люди: Достойно и праведно есть покланятися † Отцу и Сыну и Святому Духу, Троице единосущней и нераздельней.
 
Священик молиться тихо: Достойно і справедливо Тебе оспівувати, Тебе благословити, Тебе хвалити, Тобі дякувати, Тобі поклонятися на всякому місці владицтва Твого: Бо Ти є Бог Несказаний, Незбагнений, Невидимий, Неосяжний, Завжди правдивий, і так само правдивий. Ти, і Єдинородний Твій Син, і Дух Твій Святий, Ти від небуття до буття нас привів і, коли ми відпали, Ти знову нас підняв і не перестав творити все, поки нас на небо привів і майбутнє Царство Твоє дарував.
За все це дякуємо Тобі , і Єдинородному Твоєму Синові, і Духові Твоєму Святому, за всі Твої добродійства, вчинені нам, які ми знаємо і яких не знаємо, – явні та неявні.
Дякуємо Тобі і за цю Службу, яку Ти з наших рук зволив прийняти, хоч і стоять перед Тобою тисячі Архангелів і десятки тисяч Ангелів, Херувими і Серафими, шостокрилі, багатоокі, що високо ширяють, пернаті.
 
 
 
 
 
 
Священик: Переможну пісню співаючи, викликуючи, виголошуючи і промовляючи:
 
 
 
Священик: Победную песнь поюще, вопиюще, взывающе и глаголюще:
 
 
 
 
 
 
Люди: Свят, свят, свят, Господь Саваот, повне небо і земля слави Твоєї спасіння на небі. Благословенний, хто йде в ім’я Господнє; спасіння на небі.
 
 
 
Люди:Свят, свят, свят Господь Саваоф, исполнь небо и земля славы Твоея осанна во вышних. Благословен грядый во имя Господне, осанна во вышних.
 
(Тут, під час співу Ангельської пісні, дзвонять три рази по три з малими перервами).
 
Священик молиться тихо: З цими блаженними силами, Владико Людинолюбний, і ми кличемо і мовимо: Святий і Найсвятіший є Ти, і Єдинородний Твій Син, і Дух Твій Святий; Свята є і Найсвятіша й Велична Слава Твоя.
Ти світ Твій так полюбив, що й Сина Твого Єдинородного дав, щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, а мав життя вічне. Він, прийшовши і сповнивши весь промисел щодо нас, вночі, в яку Його видано, а вірніше, Він Сам Себе видав за життя світу, прийняв хліб у святі Свої і пречисті й непорочні руки, подякував і благословив, освятив, переломив, дав святим Своїм учням і апостолам, кажучи: (Коли священик рукою благословить хліб, то дзвонять три рази, потім священик співає):
 
 
 
 
 
 
Священик: Прийміть, споживайте, це є тіло Моє, що за вас ламається на відпущення гріхів.
 
 
 
Священик: Приимите, ядите, сие есть тело Мое, еже за вы ломимое во оставление грехов.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
(Тут дзвонять один раз).
Священик благословить чашу, молячись тихо: Так само і чашу після вечері:
 
 
 
 
 
 
Священик: Пийте з неї всі, це є кров Моя Нового Завіту, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів.
 
 
 
Священик: Пийте от нея все, сия есть кровь Моя Новаго Завета, яже за вы и за многи изливаемая во оставление грехов.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
(Тут дзвонять один раз).
Священик молиться тихо: Тому то, згадуючи цю спасенну заповідь і все, що задля нас сталося: хрест, гріб, воскресіння третього дня, вознесіння на небеса, сидіння праворуч Отця, друге і славне знову пришестя.
 
 
 
 
 
 
Священик: Твоє від Твоїх Тобі приносимо за всіх і за все.
 
 
 
Священик: Твоя от Твоих Тебе приносяще о всех и за вся.
 
Під час цих слів священик піднімає навхрест складеними руками святу чашу і діскос із Святими Дарами. Хор і присутні, закінчуючи слова священика, співають:
 
 
 
 
 
 
Люди: Тебе оспівуємо, Тебе благословимо, Тобі дякуємо, Господи, і молимось Тобі, Боже наш.
 
 
 
Люди: Тебе поем, Тебе благословим, Тебе благодарим, Господи, и молим ти ся, Боже наш.
 
(Тут дзвонять три рази по три з малими перервами).
Священик молиться тихо: Ще приносимо Тобі цю словесну і безкровну Службу, і просимо, і молимо, і благаємо, зашли Духа Твого Святого на нас і на ці предлежачі дари.
(Священик благословить святий хліб, кажучи):
І сотвори ото хліб цей Чесним Тілом Христа Твого.
(Священик благословить святу чашу і каже):
А те, що в чаші цій, Чесною Кров’ю Христа Твого.
(Священик благословить обидві святощі і каже):
Перетворивши Духом Твої Святим.
Щоб були причасникам на тверезість душі, на відпущення гріхів, на спільноту із Святим Духом, на повноту Царства Небесного, на сміливість перед Тобою, не на суд і не в осудження.
Ще приносимо Тобі цю словесну Службу за тих, що спочивають у вірі праотців, отців, патріархів, пророків, апостолів, проповідників, євангелістів, мучеників, сповідників, воздержників і за всякого духа праведного, що у вірі спочив.
 
 
 
 
 
 
Священик: Особливо за Найсвятішу, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію.
 
 
 
Священик: Изрядно о Пресвятей, Пречистей, Преблагословенней, Сла-вные Владычице нашей Богородице и Приснодеве Марии.
 
 
 
 
 
 
Люди: Достойно є воістину величати блаженну Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно Славнішу від Серафимів, що без зотління Бога Слова породила, істинну Богородицю Тебе величаємо.
 
 
 
Люди: Достойно есть яко воистину блажити Тя Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную Матер Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.
 
(У свята замість «Достойно» співають Ірмос з дев`ятої пісні ранкового канону, з приспівом).
Священик молиться тихо: За святого Івана пророка, Предтечу і Хрестителя, за святих славних і всехвальних апостолів, за святого (ім’я святого, свято якого припадає), що його пам’ять вшановуємо, і за всіх святих Твоїх, молитвами їх відвідай нас Боже.
І пом’янь всіх усопших в надії воскресіння життя вічного.
(Тут згадується мертвих)
І упокій їх, де світить світло обличчя Твого.
Ще молимо Тебе, пом’янь Господи всіх єпископів, що правильно правлять і прославляють Слово Твоєї істини, все пресвітерство, у Христі дияконство і весь священицький чин.
Ще приносимо Тобі цю словесну службу, за всесвіт, за святу Українську (якої конфесії) й апостольську церкву, за тих, що в чистоті та чеснім житті перебувають, за Україну, за Богом бережений народ наш, за правління і все військо. Дай їм, Господи, мирне царство, щоб і ми в тиші їх тихе і смирне життя прожили у всякому благочесті та чистоті.
 
 
 
 
 
 
Священик: Найперше пом’янь, Господи, Святішого (ім’я), Блаженнійшого (ім’я), Високопреосвященнійшого(их) (ім’я), Боголюбивого(их) (сан) нашого(их) (ім’я) і даруй святим Твоїм церквам, щоб в спокої, без напасти, чесно, здорові довголітні правильно навчали Слово Твоєї істини.
 
 
 
Священик: Во первых помяни, Господи, Господина нашего (имя), Блаженнейшем (имя), Преосвященнейшем (имя), Боголюбивом(ых) (сан) нашем(их) (имя) и даруй святым Твоим Церквам в мире, целых, честных, здравых, долгоденствующих, право правящих слово Твоея истины.
 
 
 
 
 
 
Люди: І всіх і все.
 
 
 
Люди: И всех и вся.
 
Священик молиться тихо: Пом’янь, Господи, місто це (село це, обитель цю), в якому(їй) живемо, і всяке місто, і країну, і тих, що з вірою живуть у них.
Пом’янь, Господи, тих, що плавають, подорожують, недужих, страждаючих, ув’язнених, полонених, невільних і спаси їх.
Пом’янь, Господи, тих, що дари носять і добро творять у святих Твоїх церквах, і тих, що пам’ятають про вбогих, і на всіх нас милості Твої зашли.
(Тут згадується живих).
 
 
 
 
 
 
Священик: І дай нам єдиними устами і єдиним серцем славити і оспівувати Пречесне і Величне ім`я Твоє, † Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: И даждь нам единеми усты и единем сердцем славити и воспевати пречестное и великолепое имя Твое, † Отца, и Сина, и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
 
 
 
 
 
Священик: І нехай будуть милості Великого Бога і Спаса нашого † Ісуса Христа з усіма вами.
 
 
 
Священик: И да будут милости Великаго Бога и Спаса нашего † Иисуса Христа со всеми вами.
 
 
 
 
 
 
Люди: І з Духом Твоїм.
 
 
 
Люди: И со Духом Тво-им.
 
Єктинія за принесені Дари
 
 
 
 
 
 
Священик: Всіх святих пом’янувши, ще і ще в спокої Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: Вся святыя помянувше, паки и паки миром Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: За принесені й освячені чесні Дари, Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: О принесенных и освященных честных Дарех, Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Щоб Людинолюбний Бог наш, прийняв їх у святий, наднебесний і духовний Свій жертовник на приємні пахощі духовні і заслав нам Божественну благодать і дар Святого Духа, помолімось.
 
 
 
Священик: Яко да Человеколюбец Бог наш, приемь я во святый и пренебесный и мысленний свой жертвенник, в воню благоухания духовнаго, возниспослет нам Божественную благодать и дар Святаго Духа, помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, поми-луй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Щоб визволитися нам від всякої скорботи, журби, гніву і нужди, небезпеки і недолі, Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: О избавитися нам от всякия скорби, гнева и нужды, Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
Священик молиться тихо: Тобі доручаємо все життя наше і надію, Владико, Людинолюбний, і просимо, і молимо, і благаємо: удостой нас причаститися небесних Твоїх і страшних Тайн, цієї священної і духовної трапези, з чистим сумлінням, на відпущення гріхів, на прощення провин, на спільність зі Святим Духом, на спадкоємство Царства Небесного, на сміливість перед Тобою, не на суд і не в осудження.
 
 
 
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй
 
 
 
 
 
 
Священик: Дня всього досконалого, святого, спокійного і безгрішного у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Дне всего совершенна, свята, мирна и безгрешна, у Господа просим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
 
 
 
Священик: Ангела спокою, вірного наставника, охоронця душ і тіл наших, у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Ангела мира, верна наставника, хранителя душ и телес наших, у Господа просим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
 
 
 
Священик: Пробачення й відпущення гріхів і провин наших, у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Прощения и оставления грехов и прегрешений наших, у Господа просим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
 
 
 
Священик: Добра і пожитку для душ наших і миру для світу, у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Добрых и полезных душам нашим и мира мирови, у Господа просим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
 
 
 
Священик: Щоб решту життя нашого в спокої і каятті закінчили ми, у Господа просімо.
 
 
 
Священик: Прочее время живота нашего в мире и покаянии скончаты, у Господа просим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
 
 
 
Священик: Християнського кінця життя нашого безболісного, бездоганного, спокійного і доброго оправдання на страшнім суді Христовому, просімо.
 
 
 
Священик: Християнския кончины живота нашего, безболезнены, непостыдны, мирны, и добраго ответа на страшнем судищи Христове, просим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
Люди: Подай, Господи.
 
 
 
 
 
 
Священик: Єдність віри і спільність з Духом Святим випросивши, самих себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
 
 
 
Священик: Соединение веры и причастие Святаго Духа испросивше, сами себе, и друг друга, и весь живот наш Христу Богу предадим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Тобі, Господи.
 
 
 
Люди: Тебе, Господи.
 
 
 
 
 
 
Священик: І вчини нас, Владико, достойними з смілим упованням неосудно відважитись називати Тебе, Небесного Бога, Отцем, і промовляти:
 
 
 
Священик: И сподоби нас, Владыко, со дерзновением неосужденно смети призывати Тебе Небеснаго Бога Отца, и глаголати:
 
Господня молитва
 
 
 
 
 
 
Священик і люди співають: Отче наш, Ти що є на небесах, нехай святиться ім`я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим, і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
 
 
 
Священик и люди поют: Отче наш, Иже еси на небесех, да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси, и на земли.
Хлеб наш насущный даждь нам днесь и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим, и не веди нас во искушение, но избави нас от лукавого.
 
 
 
 
 
 
Священик: Бо Твоє є Царство, і Сила, і Слава, † Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Яко Твое есть Царство, и Сила, и Слава, † Отца, и Сына, и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
 
 
 
 
 
Священик: Мир † всім.
 
 
 
Священик: Мир † всем.
 
 
 
 
 
 
Люди: І Духові Твоєму.
 
 
 
Люди: И духови Твоему.
 
 
 
 
 
 
Священик: Голови ваші перед Господом схиліть.
 
 
 
Священик: Главы ваша Господеви приклоните.
 
 
 
 
 
 
Люди: Тобі, Господи.
 
 
 
Люди: Тебе, Господи.
 
Священик молиться тихо: Дякуємо Тобі, Царю невидимий, що безмежною Твоєю силою все утворив, і безліччю милості Твоєї від небуття до буття все привів. Сам, Владико, споглянь з неба на тих, що схилили свої голови перед Тобою, бо не схилили перед плоттю і кров’ю, але перед Тобою, страшним Богом. Ти, отже, Владико, належні дари всім нам на добро рівно подай, кожному за його потребою, з тими, що плавають, плавай, з тими, що подорожують, подорожуй, хворих і недужих зціли, Лікарю душ і тіл.
 
 
 
 
 
 
Священик: Ласкою й милосердям і людинолюбством Єдинородного Сина Твого, з Яким Ти благословенний є, з Найсвятішим і Добрим і Оживляючим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Благодатию и щедротами и человеколюбием Единародного Сына Твоего, с Ним же благословен еси, со Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
Священик молиться тихо: Зглянься, Господи Ісусе Христе Боже наш, від святого житла Твого і від престолу слави Царства Твого і прийди, щоб освятити нас, Ти, що вгорі з Отцем сидиш і тут з нами невидимо перебуваєш, і удостой нас могутньою Твоєю рукою подати нам Пречисте Твоє тіло і чесну кров, а через нас всім людям.
Боже, милостивий будь мені грішному (3 рази).
 
 
 
 
 
 
Священик: Будьмо уважні! Святе є святим.
 
 
 
Священик: Вонмем! Святая святым.
 
 
 
 
 
 
Люди: Єдин Свят, Єдин Господь, Ісус Христос, на славу Бога Отця. Амінь.
 
 
 
Люди: Един Свят, Един Господь, Иисус Христос, во славу Бога Отца. Аминь.
 
(Тут дзвонять три рази по три з малими перервами).
Далі люди співають Причасний (в неділю – недільний):
 
 
 
 
 
 
Хваліть Господа з небес, хваліть Його на висотах. Алілуя, Алілуя, Алілуя.
 
 
 
Хвалите Господа с не-бес, хвалите его во виш-них. Аллилуя, аллилуя, аллилуя.
 
У інші дні співають:
(У понеділок – Ангелам): Творяй Ангели своя духи і слуги своя пламень огненний. Аллилуя.
(У вівторок – Предтечі): В пам’ять вічну буде праведник, від слуху зла не убоїться. Аллилуя.
(У середу – Хресту): Чашу спасіння прийму і ім`я Господнє призову. Аллилуя.
(У четвер – св. апостолам і Миколаю): У всю землю ізиде віщаніє їх і в конци вселенния глаголи їх. Аллилуя.
(У п`ятницю – Хресту): Знаменася на нас світ лица Твоєго, Господи, дал єси веселіє в серці моєм. Аллилуя.
(У суботу – всім святим): Радуйтеся праведнії о Господі, правим подобаєт похвала. Аллилуя.
(На всякоє прошеніє): Услиши, Господи, глас мой, імже воззвах к Тебі, і помилуй мя. Аллилуя.
(За померлих): Блаженні яже ізбрал і пріял єси, Господи, і пам`ять їх в род і род. Аллилуя.
 
Священик молиться тихо, коли люди співають Причасний: Роздроблюється і розділюється агнець Божий, роздроблюваний і нероздільний, що його завжди їдять і ніколи не з’їдають, але причасників він освячує.
Повнота Святого Духа.
Чесне і найсвятіше тіло Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа подається мені (ім’я) ієреєві, на відпущення гріхів моїх і на життя вічне. Амінь.
 
Люди: Вірую, Господи, і сповідую. що Ти є воістину Христос, Син Бога Живого, що прийшов у світ грішників спасти, з яких перший я.
Вечері Твоєї тайної сьогодні, Сине Божий, мене причасника(цю) прийми, бо ворогам Твоїм тайни не повім і поцілунку не дам Тобі, як Юда, але як розбійник сповідаюся Тобі:
Пом’янь мене, Господи, коли прийдеш у Царстві Твоїм.
Пом’янь мене, Владико, коли прийдеш у Царстві Твоїм.
Пом’янь мене, Святий, коли прийдеш у Царстві Твоїм.
Нехай не на суд і не в осудження буде мені Причастя святих Твоїх Тайн, Господи, а на зцілення душі і тіла.
Боже милостивий будь мені грішному(ій).
Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене.
Без числа нагрішив(ла) я, Господи, прости мені.
 
Священик молиться тихо: Чесної і святої крові Господі і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа причащаюся я, раб Божий, ієрей (ім’я), на відпущення гріхів моїх і на життя вічне. Амінь.
(Тут дзвонять один раз).
 
 
 
 
 
 
Священик: Зі страхом Божим і вірою приступіть.
 
 
 
Священик: Со страхом Божиим и верою приступите.
 
 
 
 
 
 
Люди: Благословенний, хто йде в ім’я Господнє. Бог Господь і явився нам.
 
 
 
Люди: Благословен грядый во имя Господне. Бог Господь и явися нам.
 
(Тут дзвонять три рази).
(Далі хор співає пісню, вірні приступають до святого Причастя). Часто співають: Вірую, Господи, і визнаю, що Ти Син Бога Живого, прийшов на землю, щоб душу мою, спасти від всякого злого (2 рази)…Мене причасника, Святий, спаси, прийми мя до Святої Вечері, Хай бо моїм ворогам не повім і не відчиню їм двері (2 рази)
 
Священик: Чесного і найсвятішого і пречистого тіла і крові Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа причащається раб Божий (раба Божа) (ім’я), на відпущення гріхів своїх і на життя вічне. Амінь. Священик після св. Причастя співає:
 
 
 
 
 
 
Священик: Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови спадкоємство Твоє.
 
 
 
Священик: Спаси, Боже, люди Твоя и благослови достояние Твое.
 
 
 
 
 
 
Люди: На багато літ літа, Владико.
Ми бачили світло істинне, ми прийняли Духа небесного, ми знайшли віру істинну, нероздільній Трійці поклоняємось: Вона ж бо спасла нас.
 
 
 
Люди: На многая лет лета, Владыко.
Видихом свет истинный, прияхом Духа небеснаго, обритохом веру истинную, нераздельней Троице покланяемся: Та бо нас спасла есть.
 
(Тут дзвонять три рази)
Священик (тихо): Вознесися на небеса, Боже, і на всій землі слава Твоя. Благословенний Бог наш:
(обернувшись до людей, голосно):
 
 
 
 
 
 
Священик: Завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Всегда ны-не и присно, и во веки ве-ков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь. Нехай будуть уста наші повні хвали Твоєї, Господи, щоб ми співали славу Твою, бо Ти вдостоїв нас причаститися святих Твоїх Божественних, Безсмертних і Животворних Таїнств: збережи нас у Твоїй святині, щодня навчатися правді Твоїй. Алілуя, Алілуя, Алілуя…
 
 
 
Люди: Аминь. Да исполнятся уста хваления Твоего, Господи, яко да поем славу Твою, яко сподобил еси нас причаститися святым Твоим Божественным, Безсмертным и Животворящим Тайнам: соблюди нас во Твоей святыне, весь день поучатися правде Твоей. Аллилуя, Аллилуя, Аллилуя…
 
 
 
 
 
 
Священик: Станьмо побожно! Прийнявши Божественних, Святих, Пречистих, Безсмертних, Небесних і Животворних, Страшних Христових Тайн, достойно подякуймо Господеві.
 
 
 
Священик: Прости приемше Божественных, Святых, Пречистых, Бессмертных, Небесных и Животворящих, Страшных Христовых Таин, достойно благодарим Господа.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
 
 
 
Священик: Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: День весь досконалий, святий, спокійний і безгрішний випросивши, самих себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
 
 
 
Священик: День весь совершен, свят, мирен и безгрешен испросивше, сами себе, и друг друга, и весь живот наш Христу Богу предадим.
 
 
 
 
 
 
Люди: Тобі, Господи.
 
 
 
Люди: Тебе, Господи.
 
Священик молиться тихо: Дякуємо Тобі, Владико Людинолюбний, доброчинцю душ наших, що Ти і в цей день удостоїв нас Твоїх небесних і безсмертних Таїнств. Виправи наш шлях, утвердь нас усіх у страху Твоїм, збережи наше життя, утвердь наші стопи молитвами і моліннями Славної Богородиці і Вседіви Марії і всіх святих Твоїх.
 
 
 
 
 
 
Священик: Бо Ти є Освячення наше, і Тобі славу віддаємо, † Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Яко Ты еси Освящение наше, и Тебе славу возсылаем, † Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
 
 
 
 
 
Священик: У спокої вийдімо.
 
 
 
Священик: Со миром изидем.
 
 
 
 
 
 
Люди: З іменем Господнім.
 
 
 
Люди: О имени Господни.
 
 
 
 
 
 
Священик: Господеві помолімось.
 
 
 
Священик: Господу помолимся.
 
 
 
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
Люди: Господи, помилуй!
 
 
 
 
 
 
Священик: Господи, Ти благословляєш тих, що Тебе благословляють і освячуєш тих, що на Тебе надіються, спаси людей Твоїх і благослови спадкоємство Твоє, повноту церкви Твоєї охорони, освяти тих, що люблять красу дому Твого: Ти їх прослав Божественною Твоєю силою, і не залишай нас, що надіємось на Тебе. Мир світові Твоєму даруй, церквам Твоїм, священикам, Україні, Богом береженому народові нашому, правлінню і всім людям Твоїм. Бо всякі добрі давання і всякий звершений дар з висоти є, що походить від Тебе Отця світла: і Тобі славу, і подяку, і поклін віддаємо, † Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Благословляй благословящия Тя, Господи, и освящаяй на Тя уповающия: спаси люди Твоя и благослови достояниє Твое, исполнение церкве Твоея сохрани, освяти любящия благолепие дому Твоего: Ты тех воспрослави Божественною Твоею силою, и не остави нас уповающих на Тя. Мир мирови Твоему даруй, церквам Твоим, ереем, Украине, Богом хранимый народ наш, предержащим властем нашим и всем людем Твоим. Яко всяко даяние благо, и всяк дар совершен свыше есть, сходяй от Тебе Отца светов: и Тебе славу, и благодарение и поклонение возсылаем, † Отцу, и Сыну, и святому Духу, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
Нехай буде ім’я Господнє благословенне від нині і до віку (3 рази).
 
 
 
Люди: Аминь.
Буди имя Господне благословенно от ныне и до века (3 раза).
 
Священик молиться тихо: Сповнення закону і пророків Сам є, Христе Боже наш, Ти, що сповнив весь Отчий промисел, сповняй радості й веселості серця наші завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
 
 
 
 
 
 
Священик: Благословення † Господнє (нехай зійде) на вас, з Його благодаттю і людинолюбством, завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні.
 
 
 
Священик: Благословение † Господне на вас, Того благодатию и человеколюбием, всегда, ныне и присно, и во веки веков.
 
 
 
 
 
 
Люди: Амінь.
 
 
 
Люди: Аминь.
 
 
 
 
 
 
Священик: Премудрість.
 
 
 
Священик: Премудрость.
 
 
 
 
 
 
Люди: Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що породила Бога Слова, непорочну правдиву Богородицю Тебе величаємо.
 
 
 
Люди: Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.
 
 
 
 
 
 
Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.
 
 
 
Священик: Слава Тебе, Христе Боже, упование наше, слава Тебе.
 
 
 
 
 
 
Люди: † Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні, амінь.
Господи, помилуй (3 рази). Благослови.
 
 
 
Люди:† Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков, аминь.
Господи, помилуй (3 раза). Благо-слови.
 
 
 
 
 
 
Священик: Христос, (що воскрес із мертвих), істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, і святого Отця нашого Івана Златоустого, архієпископа Константинограда, і святаго (ім’я якого носить храм і день якого святкуємо), преподобних і Богоносних Отців наших, і всіх святих, нехай помилує і спасе нас, як Благий і Людинолюбець.
 
 
 
Священик: (Воскреси из мертвых) Христос истинный Бог наш, молитвами Пречистыя Своея Матере, святых славных и всехвальных апостол, иже во святых Отца нашего Иоанна Златоустаго, архиепископа Константина града, и святаго (котрого храм и котрого день), преподобны и Богоносны Отце наших и всех святых, помилует и спасет нас, яко благ и человеколюбец.
 
 
 
 
 
 
Люди: † Амінь.
 
 
 
Люди: † Аминь.
 
(На завершення Літургії вірні співають пісні. Тут може проголошуватися проповідь священика)
 
 
33.2. Деякі правила поведінки у храмі
 
Храм, від слова «храмина», що означає будівля, дім. Церква – це грецьке слово, що означає – дім Господній.
Храм або церква – це будівля, яка особливо присвячена Богові, де віруючі збираються для спільних молитов і для освячення Таїнствами.
Збираючись у святий храм, особливо для участі у Божественній Літургії, треба попросити пробачення у всіх кого ми образили, скривдили, примиритися зі всіма тими, хто може мати щось проти вас.
Збираючись до церкви, треба одягти новий, найкращий одяг, тому що йдете до Господа.
Бажано мати на грудях натільний освячений хрестик.
На Божественну Літургію треба йти голодним, не ївши нічого, натщесерце.
Дорогою до церкви за звичай промовляють молитву.
Приходити в храм треба заздалегідь до початку Богослужіння, не спізнюватися.
У храмі дотримуються певних правил.
1. Входити в храм треба тихо із благоговінням. Увійшовши в храм шум і розмови скривджують святість Дому Господнього.
2. Жінки входять у храм із покритою головою. Не можна жінкам входити у храм у чоловічому одягу – в брюках чи шортах.
3. Увійшовши в храм, треба зупинитися неподалік від дверей, і тричі перехреститися з поклоном, молячись: «Боже, очисти мене грішного». Поклоняються перший раз до вівтаря, а потім направо і наліво людям, які прийшли до храму раніше за вас.
4. Після цього підходять до ікони, яка знаходиться посередині, і, тричі перехрестившись, цілують ікону. Не можна цілувати ікону губами, підкрашеними помадою, і залишати сліди на іконі.
5. До вибраного місця в храмі підходять спокійно, не штовхаючись. Напроти вівтаря треба зупинитися, перехреститися з поклоном до вівтаря. Це честь і поклоніння святині.
6. По можливості чоловіки стають у правій частині храму, жінки – в лівій.
7. Ставши на вибране місце, треба помолитися, а потім, стоячи, слухати Літургію. Малі діти, хворі та інваліди можуть слухати Літургію, сидячи. Стояти треба на одному місці, не ходити по храму, не розмовляти, не розглядати людей.
8. Під час Літургії треба вголос співати «Символ віри», «Отче наш», «Вірую, Господи і сповідую» та інші піснеспіви, які ви знаєте, а також хреститися, поклонятися, клякати разом із людьми, що слухають Літургію.
9. Не можна обговорювати, висміювати помилки інших людей у храмі, виходити з храму до завершення Богослужіння. Це неповага до Богослужіння і гріх перед Богом.
10. Перед виходом із храму слід помолитися, підійти до ікони, яка знаходиться посередині, і, тричі перехрестившись, поцілувати ікону. Потім тричі перехреститися з поклоном до Царських воріт, за якими знаходиться Святий Престол і вийти.
 
 
33.3. Щоденні молитви
 
† В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь (3 рази).
 
Молитвами святих Отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амінь.
 
† Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.
 
Молитва до Святого Духа
 
Царю небесний, Утішителю, Душе істини, Ти, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверні, і спаси, Благий, душі наші.
 
Від Великодня до Вознесіння, замість молитви до Святого Духа Царю небесний, відмовляємо воскресний тропар:
«Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував» (3 рази).
 
Трисвяте
 
† Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас (3 рази).
 
Славослов’я
 
† Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
 
Молитва до Пресвятої Трійці
 
Пресвята Трійце, помилуй нас;
Господи, очисти гріхи наші;
Владико, прости беззаконня наші;
Святий увійди і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (3 рази).
† Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
 
Господня молитва
 
Отче наш, Ти, що є на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Бо Твоє є Царство, і Сила, і Слава навіки. Амінь.
 
Господи, помилуй (12 разів).
 
† Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
 
Поклін Ісусові Христові
 
† Прийдіть і поклонімось Цареві нашому Богу.
† Прийдіть і поклонімось Христові, Цареві нашому Богу.
† Прийдіть і поклонімось і припадімо до самого Господа Ісуса Христа, Царя і Бога нашого.
 
П’ятдесятий псалом
 
Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї, і з безлічі щедрот Твоїх очисти беззаконня моє.
Найпаче обмий мене з беззаконня мого, і від гріха мого очисти мене.
Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій є завжди перед мною.
Проти Тебе єдиного я згрішив(ла) і перед Тобою зло вчинив(ла), то й правий Ти в словах Твоїх і переможеш, коли будеш судити.
Це бо в беззаконнях я зачатий(а), і в гріхах народила мене мати моя.
Це бо істину полюбив Ти, невідоме й таємне мудрості своєї явив Ти мені.
Окропи мене ісопом, і очищуся, обмий мене, і стану біліший від снігу.
Дай мені почути радість і веселість, зрадіють кості сокрушенні.
Відверни обличчя Твоє від гріхів моїх, і всі беззаконня мої очисти.
Серце чисте утвори в мені, Боже, і Духа правого обнови в нутрі моєму.
Не відкинь мене від обличчя Твого, і Духа Твого Святого не відійми від мене.
Поверни мені радість спасіння Твого, і Духом Владичним утвердь мене.
Вкажу беззаконним дороги Твої, і нечестиві до Тебе навернуться.
Визволи мене від вини крові, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно прославить справедливість Твою.
Господи, губи мої відкрий, і уста мої сповістять хвалу Твою.
Бо якби Ти жертви захотів, дав би я, та всепалення не миле Тобі.
Жертва Богові дух сокрушенний, серцем сокрушенним і смиренним Бог не знехтує.
Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай здвигнуться стіни єрусалимські.
Тоді уподобаєш собі жертву правди, приношення і всепалення, тоді положать на вівтар Твій тельців.
 
Символ віри
 
Вірую в єдиного Бога Отця, Всемогучого, Творця неба і землі, і всього видимого і невидимого.
І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, єдинородного, від Отця народженого перед усіма віками.
Світло від світла, Бога істинного від Бога істинного, народженого, нествореного, одноістотного з Отцем, що через Нього все сталося.
Він задля нас людей і задля нашого спасіння зійшов із небес, і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став людиною.
І був розп’ятий за нас за Понтія Пілата, і страждав, і був похований.
І воскрес третього дня, як було написано.
І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця.
І вдруге прийде зі славою, судити живих і мертвих, і його Царству не буде кінця,
І в Духа Святого, Господа, Животворного, що від Отця походить, що з Отцем і Сином рівнопоклоняємий і рівнославлений є, що говорив через пророків.
В єдину, святу, соборну й апостольську Церкву.
Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів.
Очікую воскресіння мертвих і життя майбутнього віку. Амінь.
Покаянна молитва
 
Ослаб, прости, відпусти, Боже, прогрішення мої, вільні й невільні, що в слові і в ділі, свідомі й несвідомі, що в думці і в помислі, що в день і вночі; все мені прости, бо Ти благий і людинолюбець.
 
Молитви до Пресвятої Богородиці
 
Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти між жінками і благословенний плід утроби Твоєї, бо Ти народила Христа Спаса, Визволителя душ наших.
Достойно є воістину величати блаженною Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що без зотління Бога Слова породила, істинну Богородицю, Тебе величаємо.
Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитвами нашими в скорботах не знехтуй, але від бід визволи нас, єдина чиста і благословенна.
Преславна Вседіво, Богородице, прийми молитви наші і донеси їх Синові Твоєму і Богові нашому, щоб спас задля Тебе душі наші.
 
Молитва до святих Ангелів
 
Всі небесні Сили, святі Ангели й Архангели, моліть Бога за нас, грішних.
 
Молитва до всіх святих
 
Святі славні і всехвальні апостоли, пророки, мученики й усі святі, моліть Бога за нас, грішних.
 
Величання Пресвятої Трійці
 
Уповання нам – Отець, прибіжище наше – Син, і покровитель нам – Дух святий; Трійце свята, Боже наш, слава Тобі.
Митарева молитва
 
† Боже, милостивий, будь мені, грішному (грішній).
† Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене.
† Без числа нагрішив(ла) я, Господи, прости мені.
 
† В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь (3 рази).
 
† † †
 
 
33.4. Деякі інші молитви
 
 
Псалом 90
 
Хто живе під опікою Всевишнього, той під заступництвом у Господа Небесного поселиться. Каже він Господеві: Ти заступник є і пристановище моє, Ти Бог мій і я надіюся на Нього. Він бо врятує тебе від сіті ловецької, від слова-напасті. Він плечима Своїми закриє тебе, і під крилами Його надіятися будеш, збруєю окутає тебе Його правда.
Не злякаєшся страху нічного, ані стріли, що летить вдень, ані речі, що в темряві приходить, ані нападу та біса, хоч-би в саму полудневу годину. Впаде поряд із тобою тисяча, а десять тисяч праворуч від тебе; до тебе ж не наблизиться, хіба-що очима споглядатимеш і відплату грішників побачиш. Бо ти Господа Всевишнього, надію мою вибрав за своє пристановище! Не прийде до тебе зло, ні зараза не наблизиться до тіла й до помешкання твого.
Бо Він Ангелам Своїм накаже про тебе, берегти тебе на всіх дорогах твоїх. Вони на руках понесуть тебе, щоб твоя нога не спотикнулася об камінь. На аспіда й василіска наступиш і потопчеш лева й змія.
«Бо він на Мене уповав; тому Я визволю його та обережу його, бо він пізнав ім’я Моє». Кликатиме Мне, і Я вислухаю його; з ним буду Я в журбі, й визволю його, й прославлю його. Довготою віку щедро наділю його, дам йому побачити спасіння Моє.
 
 
Молитва до Предвічного Отця
 
Боже, Ти покарав нас смертю, а день і час смерті зачинив перед нами. Дай, щоб я всі дні свого життя провів(ела) у святості й праведності та щоб тим я заслужив(ла) собі щасливий перехід з цього світу! За ласкою Господа нашого Ісуса Христа, що з Тобою живе і царствує, разом зі Святим Духом. Амінь.
 
 
Молитви Господу Ісусу
 
Молитва 1. Господи, Ісусе Христе, Сине Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих, помилуй нас. Амінь.
Молитва 2. Господи, Ісусе Христе, помилуй мене грішного.
 
 
 
 
 
 
Молитва Животворному Хресту
 
Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови спадкоємство Твоє, перемогу всім християнам на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас – оселю Твою.
 
 
Молитва до Божої Матері
 
Пресвята Богородице, спаси нас!
 
 
Молитва до Божої Матері в усіх потребах
 
Пресвята і Премилостива Мати Божа й наша преблагословенна Діво Маріє! До Тебе вдаюся, до Тебе прибігаю й молю Тебе: не покидай мене ніколи, подай мені й у теперішній потребу Свою Материнську ласкаву руку! Вірю і визнаю, що Ти чудесна опікунка всіх сиріт, опущених та переслідуваних; тому покладаю на Тебе всю свою надію допоможи мені грішному(ій). Тобі ласкава Мати, віддаю всі свої справи, всі ж терпіння, прикрості, болі, смути й клопоти жертвую Господеві; попроси мені задля них прощення і пробачення моїх гріхів. Всі свою задуми, наміри й постанови віддаю в Твої руки; орудуй ними на моє спасіння і добро.
Мати предобра!
Пристане (пристановище) найнебезпечніша всіх грішників, прийми й мене під Свій материнський омофор. Задля любові Твоєї я прощаю всім своїм ворогам і хочу кожного любити. Задля імені Твого, Пречиста Маріє, гиджуся всіма моїми гріхами і обіцяю перед Тобою не гнівити вже більше Твого Сина. Усе, що до сьогодні було противне Богові й Тобі в моїх думках, словах або вчинках, усе те бажаю в подальші дні свого життя нагородити добрими ділами.
В Твої руки, Предобра Мати, передаю себе, свою родину, своїх друзів і недругів, будь до всіх нас милосердна! Ти рятуєш усякого, хто прибігає в потребі до Тебе, дай же і мені грішному, щоб я не загинув наглою смертю. В передсмертні години будь при Мені, Маріє, і бережи мою душу від її ворогів! Ти – небесні двері, нехай же увійду з Тобою, Пресвята, до Небесного Царства! Амінь.
 
 
Молитва Ангелу-Охоронителю
 
Ангеле Божий, хоронителю мій Святий, на збереження мені від Бога з небес даний, сердечно молю Тебе: Ти мене нині просвіти, і від усякого зла охорони, на добру справу настав і на шлях спасіння направ. Амінь.
 
 
Молитва Святому
 
Моли Бога за мене, святий(та) (ім’я), бо я щиро звертаюся до Тебе як до скорого помічника(ці) і молитвенника(ці) за душу мою.
 
 
Ранішня молитва
 
Вставши від сну, до Тебе, Владико Людинолюбче, вдаюся і до діл твої поспішаю милосердям Твоїм.
Молюся Тобі: допоможи мені повсякчасно, у всякім ділі, і позбав мене від усякого мирського злого діла і диявольської спокуси, і спаси мене, і введи мене у Царство Твоє вічне.
Бо Ти мій Творець, і всякому благу Промислитель і Податель.
На Тебе вся моя надія.
І Тобі славу засилаю, і нині, і повсякчас, і навіки вічні.
Амінь.
 
 
Вечірня молитва
 
Господи Боже наш!
У всьому в чому я сьогднішнього дня згрішив словом, ділом і помислом, Ти як Благий і Людинолюбець прости мені.
Мирний і спокійний сон даруй мені.
Пошли мені Твого Ангела-хоронителя, який покривав би і оберігав би мене від усякого зла.
Бо Ти охоронець душ і тіл наших, і Тобі славу засилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас, і навіки вічні.
Амінь.
 
 
Молитва перед їжею
 
Очі всіх на Тебе, Господи, звернені з надією, і Ти даєш поживу всім своєчасно, простягаєш Твою щедру руку і всіх задовольняєш милістю Своєю.
 
 
Молитва після споживання їжі
 
Дякуємо Тобі, Христе Боже, що Ти наситив нас земними Твоїми благами, не позбав нас і Небесного Твого Царства. Так як Ти прийшов, Спасе, поміж учнів Твоїх і мир дав їм, прийди й до нас і спаси нас.
 
 
Молитва перед навчанням
 
Милосердний Господи! Пошли нам благодать Духа Твого Святого, що подає нам розум і зміцнює душевні наші сили, щоб, слухаючи уважно викладуване нам учення, виросли ми Тобі, нашому Творцеві, на славу, батькам нашим на втіху, Церкві й Батьківщині на користь.
 
 
Молитва після навчання
 
Дякуємо Тобі, Творче, що удостоїв нас благодаті Твоєї, щоб розуміти учення. Благослови наших начальників, батьків і вчителів, що ведуть нас до пізнання добра, і подай нам силу і міць продовжувати навчання це.
 
 
 
Молитва на початку всякого діла
 
Спасителю, Ісусе Христе, єдинородний Сину Предвічного Отця! Ти казав, що без Тебе і Твоєї допомоги, не можемо нічого вдіяти. І правдиві Твої слова, Господи! Тому молю Твою доброту і ласкавість: допоможи мені, Ісусе, це діло, що починаю, почати й довершити на славу Пресвятої Тройці: Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
 
 
Молитва після завершення всякого діла
 
Не мені, Господи, а Святому імені Твоєму, нехай буде слава і честь за діло, яке Ти допоміг мені щасливо довершити. Амінь.
 
 
Молитва батьків за хвору дитину
 
Божественний Спасителю!
Ти воскресив мертву доньку Яіра та сина Наїнської вдови. Оце приходжу до Тебе і зі сльозами в очах прошу: Ісусе, зціли мою хвору дитину!
Для любові Твоєї до дітей, Ісусе, для безмежних заслуг Твоєї хресної смерті, мій Спасителю молю Тебе: змилосердися над моєю хворою дитиною, поверни їй здоров’я.
Найліпший Ісусе!
Не посилай на мене цього тяжкого болю, щоб я глядів(ла) на смерть своєї дитини, але потіш мене в тяжкому смутку й дозволь, щоб я цю дитину виховав(ла) Тобі, мій Пане й Боже, на славу, а святій Твоїй Церкві на користь.
Але Ісусе, нехай буде не моя, а Твоя свята воля.
Якщо Ти мій Боже, хочеш покликати мою дитину до Себе, то в покорі піддаюся святій волі.
Ти, Ісусе, обдарував мене цією дитиною, отож, якщо бажаєш, я готовий(а), як Авраам – Тобі її віддати.
Лише молю Тебе, Ісусе Боже мій, кріпи мене, щоб я не впав(ла) під тягарем болю, а щоб терпеливо витримав(ла) і сповняв(ла) Твою волю щодо моєї дитини.
Амінь.
 
 
Молитва за родичів
 
Господи Боже, у великій Своїй доброті вислухай покірні мої моління, які перед Твій престол милосердя приношу за своїх родичів. Вони для мене – найдорожчі особи на землі, я їм завдячую своє життя і дочасну опіку. Бо від перших хвилин мого життя вони дбали про мене та обсипували мене добродійствами, за які належиться їм від мене щира і невсипуща подяка.
Тож звертаюся до Тебе, Господи, і молю: «Подай їм довге і щасливе життя, даруй їм здоров’я, зміцнюй їх серед діянь, які для мене мають, віддаляй від них усякі болі, журби та скорботи, осолоджуй їм усякі їх прикрощі.
Також благаю Тебе, Боже, уділи й мені Своєї ласки, щоб я їх любив, шанував і слухав, як Ти сам того від мене вимагаєш, щоб я не зробив їм якоїсь прикрості, але своєю поведінкою приносив їм радість і втіху, і так, бодай частково, відплачував їм за добродійства.
Наприкінці молю Тебе ще, щоб мої родичі після довгого життя дійшли до щастя в небі, і щоб я разом з ними міг Тебе там величати й прославляти навіки.
Амінь.
 
 
Молитва за живих
 
Спаси, Господи, і помилуй отця мого духовного (ім’я його) батьків моїх (імена їх) родичів, вчителів і добродійників, і всіх християн.
 
 
 
 
 
Молитва за святу українську Церкву.
 
Отче небесний! Глянь ласкавим оком на святу українську християнську Церкву, ту непорочну Обручницю Твого Єдинородного Сина та поблагослови її. Поблагослови, Боже, видимого голову святої Церкви Патріарха (ім’я): кріпи його в тяжких трудах, потішай у терпіннях і подай йому, Боже, повну перемогу над його і Твоїми ворогами, над розкольниками.
Благослови, небесний Отче, також єпископів і священиків святої української Церкви; дай вогняну силу їх словам, щоб пом’якшували затверділих грішників, кріпили хитких, а душам, що Тобі, Боже, все вірно служать, щоб подавали завжди здорову душевну поживу.
Благослови, небесний Отче, всіх вірних і вчини Своєю ласкою, щоб між нами розквітала взаємна любов і ревність про Твою славу.
Господи, Ісусе Христе! Сину Божий! Засновнику Святої християнської Церкви! Як з невимовного Твого милосердя зійшов Ти з неба на землю і пролити Свою Пресвяту Кров за спасіння людського роду, так зійди Своєю всемогутньою ласкою і вчини, щоб усі Твої вірні жили завжди лише за Твоєю наукою і заслужили колись на вінець нев’янучої слави у Твоєму Небесному Царстві.
Маріє, Мати Христа Бога, проси Бога за святу українську Церкву, за її з’єднання, за її вірних; випроси нам цю ласку, щоб пролита на хресті Пресвята Кров Твого Сина принесла якнайкращі плоди. Амінь.
Боже, дай єдність у святій Твоїй Церкві!
 
 
Молитва за долю українського народу
 
Всемогутній Боже і Творче світів! Ти сотворив небо й землю і все, що на землі. Найрозумніше сотворіння Своє, людину, Ти наділив любов’ю до свободи й волі. Ти дав їй зрозуміти, що свобода й воля, отримані зі страхом Божим, – це великий скарб, а всяка неволя, – це велике нещастя.
Змилосердься, Господи, молимо Тебе, змилосердься над українським народом. Зітри кривду й неправду, що неволить його. Дай йому, Предобрий, зажити вільним життям у свободі, щоб не служив нікому, крім Тебе, і так вільно у свободі прославляв Твоє Величне ім’я.
 
 
Молитви після смерті людини
 
Молитва 1. Пресвята, Пречиста і Преблагословенна Діво Маріє, Мати Божа!
Твоїй ласкавій опіці й особливому милосердю та материнському співчуттю доручаємо душу усопшого(ї) (ім’я).
Представ її Своєму Синові та скажи, що ця душа була Тобі віддана через ціле своє життя й проси, щоб не карав її за ті вчинки, гріхи, що він (вона) з людської немочі поповнив(ла).
Ми віримо, що Ти звернешся за нього (неї) до Свого Сина й що Він Тебе послухає, бо Ти Мати Його.
Молитва 2. Боже духів і всякого тіла. Ти, що переміг смерть, стратив диявола і всьому світові життя дарував, Сам прийми душу слуги Свого та заведи її на місце світла, на місце вічного щастя, на місце вічного спокою, де немає ані смутку, ані болю, ані плачу.
А всі гріхи, що їх допустив(ла) добровільно чи недобровільно, думками чи ділами, Ти, Предобрий Людинолюбче Боже, прости йому(їй), бо немає такого, щоб, живучи на цьому світі, не згрішив.
Ти лише один без гріха, Ти – правда вічна й слова Твої, то істинна правда.
Ісусе Христе, даруй воскресіння життя й упокій для усопшого(ї), тому ми Тебе славимо і величаємо з Предвічним Твоїм Отцем, з Пресвятим і Животворним Твоїм Духом. Амінь.
 
 
Молитви за померлого
 
Молитва 1. Господи Боже, згадай свого(ю) слугу, що у вірі та надії перенісся(неслася) до вічного життя й відпусти йому (їй) всі гріхи, бо Ти Предобрий і Людинолюбець. Визволи його (її) від вічних мук і пекельного вогню й дозволь йому (їй) тішитися тим щастям, що Ти приготовив для тих, що Тебе люблять. Хоч він (вона) грішив(ла), але від Тебе не відступав(ла), а до останньої хвилини свого життя визнавав(ла) Тебе Одного Бога в Пресвятій Тройці. Тому милосердний будь, Господи, для нього (неї) і ту віру, що мав (мала) в Тебе, порахуй йому (їй) замість добрих діл.
Введи його (її) між вибраних Святих Твоїх, де Ти з ними царюєш. Боже! Ти безмежно милосердний і Тобі Одному належиться честь і слава, і поклін † Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.
Молитва 2. Змилосердься, Ісусе, над душами в чистилищі, що для їх відкуплення Ти прийняв людське тіло; вони тепер не мають ніякого порятунку. Змилосердься над їх плачем і мольбами, які до Тебе приносять, відпусти кари, доповни Своїми заслугами все те, чого їм недостає до вічного щастя; подай їм руку і введи їх на місце спокою через святість і заслуги Пречистої Діви Марії та усіх Святих Твоїх. Амінь.
 
 
Молитва за померлих
 
Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх (імена)
і всіх спочилих родичів та добродійників моїх,
і прости їм усі гріхи вільні й невільні,
і даруй їм Царство Небесне.
 
 
Деякі тропарі
 
Тропар свята Народження Діви Марії. Народження Твоє, Богородице Діво, радість провістило всьому світові, бо з Тебе засяяло Сонце Правди – Христос Бог наш, що, знищивши прокляття, дав благословення і, уневажнивши смерть, дарував нам життя вічне.
Тропар свята Введення в храм Діви Марії. Сьогодні початок Божого благовоління і провіщення про спасіння людей: у храмі Божому ясно Діва з’являється і про Христа всім провіщає. Їй же і ми голосно заспіваймо: Радуйся, здійснення Творцевого Провидіння.
Тропар свята Благовіщення Діви Марії. Сьогодні початок нашого спасіння і виявлення предвічної таємниці: Син Божий Сином Діви стає, і Гавриїл про благодать благовістить. Тому ж і ми з ним до Богородиці закликаймо: Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою.
Тропар свята Успіння Божої Матері. У різдві дівство зберегла Ти, а після успіння не покинула світу, Богородице, переставилася Ти до Життя, і молитвами Твоїми визволяєш від смерті душі наші.
Тропар свята Вознесіння: Вознісся Ти у славі, Христе Боже наш, подавши радість Учням обітницею Святого Духа, ствердивши їх у вірі Своїм благословенням, що Ти Син Божий, Спаситель світу.
Тропар Пасхи: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах життя дарував.
 
 
Деякі кондаки
 
Кондак Пасхи. Хоч і до гробу дійшов Ти, Безсмертний, проте пекельну переміг Ти силу і воскрес, як Переможець, Христе Боже, Жінкам-Мироносицям сказавши: «Радуйтеся» і Своїм апостолам мир дарував, а померлим послав Воскресіння!
 
 
Боже, Великий, Єдиний!
(Гімн-Молитва за Україну: Український церковний гімн)
(музика – М.Лисенка)
Боже Великий, Єдиний,
Всю Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.
 
Світлом науки і знання
Нас, дітей, просвіти,
В чистій любові до краю,
Ти нас, Боже, зрости.
 
Молимось, Боже Єдиний:
Всю Україну храни,
Всі Свої ласки, щедроти,
Ти на люд наш зверни.
 
Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світу,
Щастя дай, Боже, народу
І многая, многая літа!
 
 
 
Поради батька синові з «Приповістей Соломонових»
 
Послухай, мій сину, напучення батька свого,
І не відкидай науки матері своєї,
Бо вони – хороший вінок для твоєї голови
І прикраса на шию твою.
Мій сину, як безчесні будуть тебе намовляти, –
Не згоджуйся ти!
Бо біжать їхні ноги на зло,
І поспішають, щоб кров проливати!
Шість речей ненавидить Господь:
Очі пишні, брехливий язик,
І руки, що кров неповинну ллють,
І серце, що плекає злочинні думки,
І ноги, що швидко біжать на лихе.
І свідка брехливого, хто брехні роздмухує
І розсіває сварки між братів!
 
 
Уривки з «Приповістей Соломонових»
 
1. Хто яму іншому копає, сам у неї впаде.
2. Якщо хто відплачує злом за добро, не відступить лихо з його дому!
3. Лінощі сон накидають, і лінива душа голодує.
4. Серце своє зверни до навчання, а вуха свої – до розумних речей.
 
† † †
 
 
33.5. Як сповідатися?
 
 
Сповідання гріхів повсякденне
 
Сповідаюся Тобі, Господові Богу моєму і Творцю, у Святій Трійці Єдиному, всеславному і всепоклоняємому Отцю і Сину і Святому Духові, всі мої гріхи, які я учинив за все моє життя і у будь-яку годину, і в даний час, і в минулі дні та ночі, ділом, словом, думкою, не ходінням до церкви, богохульством, переїданням, об’їданням, п’янством, тайноїдінням, не дотриманням посту, марнослів’ям, зневірою, лінощами, хитрощами, читанням аморальної літератури, переглядом аморальних кінофільмів, запереченнями, неслухняністю, наклепом, осудом, нехтуванням, перелюбом, самолюбством, користолюбством, розкраданням, спонуканням до гріха, брехнею, обманом, незаконно наживанням, помстою, ревнощами, заздрістю, гнівом, сваркою, злопам’ятністю, ненавистю, злістю, хабарництвом, бійками (перерахувати інші гріхи) і всіма моїми почуттями: зором, слухом, нюхом, смаком, дотиком та іншими моїми гріхами, душевними і тілесними, якими я Тебе Бога мого і Творця прогнівив, і ближнього мого образив. Шкодую, що вчинив всі ці гріхи, винним себе перед Тобою – Богом моїм – вважаю, і маю волю каятися і жалкувати. Господи Боже мій, допоможи мені, зі сльозами смиренно молю Тебе: усі гріхи і прогрішення мої милосердям Твоїм прости і відпусти мені, дай мені сили більше не грішити перед Тобою, бо Ти Благий і Людинолюбець.
 
Коли відходиш до сну, вимовляй:
 
В руки Твої, Господи Ісусе Христе, Боже мій, віддаю дух мій: Ти ж мене благослови, Ти мене помилуй і життя вічне даруй мені. Амінь.
 
 
Молитва перед сповіддю
 
Отче небесний! Я тяжко згрішив перед Тобою, і тому не смію піднести очей до Тебе, свого Бога. Я гордо спротивився Твоїй святій волі, потоптав Твої святі заповіді і проміняв Твою любов за гидь гріховну! Боже, в Тройці єдиний! Ти сотворив мене на Свій образ і подобу й дав мені безсмертну душу, а я жив, неначе нерозумне сотворіння. Ти, Боже призначив мене до вічного щастя в небі, а я віддавав себе в нещасну неволю диявола.
Ти Боже, святість сама; перед величністю Твоєю впадуть ниць Херувими, а я нужденний черв’як земний наважився Тебе зневажити! Боже мій, я впав так тяжко, що більше полюбив земську марноту й гріх, як Тебе, найвище має добро! Та, Господи, Ти бачиш тепер моє серце. Боже, мій, Ти бачиш який біль проймає мою душу за незчисленні мої беззаконня. Прости мені Господи, прости мені! Здійми з мене нещасного весь гріховний тягар! Очисти мене. Боже, з беззаконній моїх! Змилосердься наді мною, Боже, я буду Тобі від сьогодні служити вірно й щиро й жити лише для Твоєї слави, Боже мій. Амінь.
 
Сповідь
До таїнства Святого Причастя готовляться молитвою, постом, добрим настроєм і поведінкою, каяттям. Щоб висповідатися, треба щиро покаятися в своїх гріхах Богові у присутності священика.
Ставите два пальці на Євангеліє і кажете: «Я грішний сповідаюся Господу Богу Всемогучому, в святій Тройці єдиному, Пречистій Діві Марії, святому Ангелові Хоронителеві, всім святим і вам Отче Духовний, з усіх своїх гріхів, що ними прогнівив я Господа Бога свого від святого Хрещення, відколи прийшов до розуму, а найбільше від останньої моєї сповіді: ділом, словом, думкою й усіма моїми почуваннями».
Потім розказуєте свої гріхи, краще згрупувати їх відповідно до Десяти Заповідей Божих:
1. Я Господь Бог твій – нехай не буде в тебе інших богів, крім Мене.
2. Не вимовляй марно ім’я Господа Бога свого
3. Пам’ятай день святий святкувати!
4. Шануй свого батька й матір свою, щоб було тобі добре й щоб ти довго прожив на землі
5. Не вбивай!
6. Не чини перелюбу й 9. Нe жадай жінки ближнього свого!
7. Не кради й 10. Не жадай нічого того, що є у твого ближнього
8. Нe свідчи неправдиво на свого ближнього
Замітка: Коли священик дає розрішення, бийся в груди й кажи: «Боже, будь милостивий мені грішному .
Після розрішення, коли священик дасть знак, що можна відійти, перехрестися й піди перед образ Пречистої Діви й подякуй Господу Богу, що звільнив тебе від гріхів.
 
Підходячи до Чаші, треба завчасно на віддалі поклонитися, скласти руки навхрест. Перед Святою Чашею не хрестяться. Кажете своє ім’я, широко відкриваєте рот і приймаєте Тіло і Кров Христову, зразу ж проковтуєте Їх (не розжовувати!)
 
Молитва після святої сповіді
 
Слава Тобі, Господи, слава Тобі Царю, слава Тобі Творче мій і Спасителю, що Ти не дав мені загинути в безодні гріхів, а вирятував мене як вирятував Ти Петра, що потопав на морі. Славлю, величаю і дякую Тобі Господи, за цю превелику ласку, та з вдячності за це міцно постановляю любити лише Тебе одного й служити Тобі до останньої хвилини свого життя так, як Ти сам цього бажаєш. Прийми, премилосердний Ісусе, цю мою щиру заяву й зроби Своєю всемогучою ласкою, щоб я дотримав те все, що Тобі тепер обіцюю. Амінь.
 
 
Молитва
 
Слава, честь і поклін Тобі, безконечно милосердний Боже, що Ти зглянувся ласкаво на мої сльози й не знехтував моїм розкаяним серцем. Боже мій! Ти неначе євангельський Отець вийшов назустріч мені, блудній своїй дитині й здіймав з мене тягар моїх гріхів! Ти Боже, розірвав окови, що ними зв’язав мене пекельний ворог. Ти моїй совісті, моєму серцю приніс щастя і над земський спокій.
Боже! Я пересвідчився, що милосердя Твоє безконечне, а ласкавість Твоя безмежна! Ти, Боже, не покарав мене за безліч моїх беззаконній, але очистив мою душу і прийняв мене негідного за Свою дитину.
Але Ти, Боже, знаєш мою нестійкість, знаєш теж силу та завзятість ворогів моєї душі: тому благаю Тебе, подай моєму розумові світло, щоб я вже ніколи не зблудив з дороги святих Твоїх заповідей і волю мою утвердь в добрім, щоб я лише Тебе одного любив і Тобі одному служив по всі дні життя свого. Амінь.
 
 
Молитва до Пречистої Діви й до Святих
 
Пресвята й преблагословенна Діво Маріє! Ти вже багатьом грішникам випросила ласку навернення й ласку видержана в добрім. Тому я в покорі серця прибігаю до Тебе й молю Тебе: випроси мені, Маріє, в Божественного Свого Сина ласку додержати все те, що я сьогодні при святій сповіді постановив та обіцяв. Вчини, Маріє, щоб я вже ніколи не відступив від Твого Сина й свого Бога. Амінь.
Молитва до Ангелів та Святих
Святий Ангеле Хоронителю, Святий мій Покровителю й усі Божі Угодники — вставтесь за мною до Бога й випросіть мені цю ласку, щоб я вже ніколи не захитав ся в добрім та щоб Ніякі спокуси та прикрощі життя не змогли мене відлучити від любові Христа, Бога мого. Амінь.
 
Замітка: Тепер відмов побожно та з увагою назначену покуту, віддай поклін Ісусові Христові, укритому в Пресвятій Тайні Євхаристії та вийди спокійно з церкви.
 
Після святої сповіді не віддавайся забавам і непотрібним розмовам, а старайся цілий час обернути вже то на побожне читання, чи на молитву й на приготування до прийняття Ісуса, що має загостити до твого серця.
Причащатися треба не менше 5 разів у рік: кожного посту і в день свого Ангела.
 
Християнські вітання
 
Слава Ісусу Христу! Слава навіки!
Христос посеред нас! І є, і буде!
У Різдвяному часі:
Христос рождається! Славте Його!
У Великодньому часі:
Христос воскрес! Воістину воскрес!
 
† † †