Храм св. Димитрія Солунського має велику і унікальну святиню - кіот “Христос - Виноградна лоза”.

Він створений і встановлений громадою в лівій частині храму над панахидним столом. Центральною іконою кіоту є ікона “Христос - Виноградна лоза” - древня українська ікона, яка містить в собі багато істин, які стосуються спасіння людини. Кіот вирізьблений з клену в українському барокальному стилі київським майстром Федором Воропаєм. По краях центральної ікони, серед різьби, розташовані 10 круглих ікон-мініатюр з сюжетами Страстей Христових. Увінчує кіот ікона Розп’яття Христового. Всі ікони написані в стилі українського бароко львівським іконописцем Володимиром Олещуком. Ідея і композиція кіоту є унікальними та не мають аналогів у інших храмах.

 

Усі ікони кіоту розказують про завершальний акт спасіння людства, яке здійснив Спаситель - Ісус Христос, через Свої страждання, смерть і воскресіння з мертвих.

Розміщення кіоту над панахидним (заупокійним) столом є не випадковим. Нагадування людині про своє спасіння і шлях до нього є найкращим саме тоді, коли вона згадує померлих і думає про свою майбутню тілесну смерть.

Кіот створений коштом всієї Свято-Димитрівської громади. Ті родини парафіян, які змогли пожертвувати значну суму на створення кіоту стали його фундаторами, за яких громада молиться за кожним богослужінням. Їхні імена записані на зворотньому боці центральної ікони.

Освячення кіоту відбулося на храмове свято 8 листопада 2012 року Божого. Здійснив освячення святійший патріарх Київський і Всієї Руси-України Філарет.

 

 

Символізм ікони “Христос - Виноградна лоза”.

Ця ікона є яскравим представником українського домашнього іконопису. Зазвичай, такої ікони в церквах не було, а були у приватному домашньому вжитку. Розмір цієї ікони в  нашому храмі є дуже рідкісним і чи не найбільшим серед усіх таких ікон.

 

На іконі зображений Син Божий - Ісус Христос після Свого розп’яття на хресті і воскресіння з мертвих. Про це вказує хрест за Його плечами, на якому Його розпинали, і камінь, як гріб, на якому Його було покладено мертвим і де Він воскрес із мертвих.

З Христового ребра, яке Йому проколов воїн, щоб пересвідчитися, що Він дійсно помер на хресті, виросла символічна виноградна лоза з плодами-гронами винограду. З цих плодів Спаситель вичавлює Свою Кров, у вигляді виноградного соку, у чашу причастя, яку тримає ангел. Це символізує наступне: через причастя Крові Господньої людина єднається з Богом, і отримує спасіння, яке було здобуте Сином Божим через Його хресну смерть і воскресіння з мертвих. Спасіння в Ісусі Христі, а єднання з Ним можливе тільки через святе Причастя, про яке сказав Сам Христос на Таємній Вечері і до якого всіх закликає Церква Христова. Без Причастя, тобто, єднання з Богом, людині неможливо здобути спасіння і успадкувати те Царство Боже, за-ради якого помер і воскрес наш Спаситель Ісус Христос.

Ця ікона показує нам - Ким було здійснене наше спасіння (Ісусом Христом), яким чином (через Його смерть на хресті і воскресіння з мертвих) і як до цього спасіння приєднатися людині (через Причастя, тобто, єднання з Богом).