Добре ім’я краще за велике багатство, і добра слава краща за срібло і золото. 2Багатий і бідний зустрічаються один з одним: того й іншого створив Господь. 3Розсудливий бачить біду, і ховається; а недосвідчені йдуть уперед, і караються. 4За смиренням іде страх Господній, багатство і слава і життя. 5Терня і сіті на шляху підступного; хто береже душу свою, віддалися від них. 6Напоум юнака на початку путі його: він не ухилиться від неї, коли і постаріє. 7Багатий панує над бідним, і боржник робиться рабом позикодавця. 8Хто сіє неправду, пожне біду, і тростини гніву його не стане. [Людину, яка доброхітно дає, любить Бог, і нестачу діл її поповнить.] 9Милосердий буде благословлятися, тому що дає бідному від хліба свого. [Перемогу і честь здобуває той, хто дає дари, і навіть оволодіває душею тих, що одержують їх.] 10Прожени кощунника, і віддалиться розбрат, і припиняться сварка і лайка. 11Хто любить чистоту серця, у того приємність на вустах, тому цар – друг. 12Очі Господа охороняють знання, а слова законопорушника Він відкидає. 13Лінивець говорить: “лев на вулиці! посередині площі уб’ють мене!” 14Глибока прірва – вуста блудниць: на кого прогнівається Господь, той упаде туди. 15Глупота прив’язалася до серця юнака, але виправна різка віддалить її від нього. 16Хто кривдить бідного, щоб примножити своє багатство, і хто дає багатому, той зубожіє.
17Прихили вухо твоє, і слухай слова мудрих, і серце твоє зверни до мого знання; 18тому що утіхою буде, якщо ти будеш зберігати їх у серці твоєму, і вони будуть також на вустах твоїх. 19Щоб уповання твоє було на Господа, я вчу тебе і сьогодні, і ти пам’ятай. 20Чи не писав я тобі тричі в порадах і наставляннях, 21щоб навчити тебе точних слів істини, щоб ти міг передавати слова істини тим, хто посилає тебе?
22Не будь грабіжником бідного, тому що він бідний, і не утискуй нещасного біля воріт, 23тому що Господь вступиться у справу їх і візьме душу у грабіжників їхніх. 24Не дружися з гнівливим і не спілкуйся з людиною запальною, 25щоб не навчитися шляхів її і не накинути петлі на душу свою. 26Не будь з тих, які дають руки і ручаються за борги: 27якщо тобі нема чим заплатити, то для чого доводити себе, щоб узяли постіль твою з-під тебе? 28Не пересувай межі давньої, яку провели батьки твої. 29Чи бачив ти людину моторну у своїй справі? Вона буде стояти перед царями, вона не буде стояти перед простими.