Записатись на Хрещення в Свято-Димитрівському храмі:
050-414-20-25 (отець Богдан)

Таїнство Хрещення, хрестини.

Хрещення є дуже важливим таїнством і моментом у духовному житті кожної людини. Окрім того, що Хрещення є вступом у члени обраного народу християнського, воно порівнюється зі смертю Христа на хресті і Його воскресінням із мертвих, тобто Хрещення – це смерть для всього гріховного і негідного і нове народження в житті, де є Бог і Його благодать. Тому й не дивно, що батьки, які збираються похрестити своїх дітей, готуються до цієї події з великою увагою, і це зацікавлення та відповідальність не можуть не тішити.

Мені як священику ставлять багато запитань стосовно Таїнства Хрещення, на кшталт: як похрестити дитину, коли можна хрестити, що потрібно для хрещення, перелік речей, необхідних для обряду хрещення, що таке «крижма», як готуватися до хрещення, де можна хреститися, у якій Церкві хреститися, чи можна хрестити дитину без згоди чи бажання батьків, хто можуть бути, а хто не можуть хрещеними батьками, скільки має бути хрещених батьків, як готуватися хрещеним батькам до хрещення, чи можна відмовитися від пропозиції стати хрещеним, як обирати ім’я, чи можна хрестити дитину подвійним іменем, чи можна хрестити під іншим іменем, як вдягатися на хрещення, чи існує різниця між хрещенням через обливання водою і через занурення, скільки часу триває хрещення, хрестять дітей кількох одночасно чи індивідуально, хто може бути присутній на хрещенні, чи може бути присутня мама на хрещенні, хто тримає дитинку на хрещенні, скільки коштує обряд хрещення, що робити, якщо один з батьків не хрещений або не православний?

На всі ці запитання, і не тільки на них, я і хочу дати відповіді у цьому розділі. Відповісти не цитатами катехізису та інших церковних книг, а простою і зрозумілою мовою, і, головне, дати відповіді, що прив’язані до сучасності і сьогодення. З виникненням нових запитань розділ буде редагуватися і поповнюватися, отже, сподіваюся, завжди буде насправді цікавим та актуальним.

 

 

1. Як похрестити дитину?

2. Коли можна хрестити?

3. В який день краще хрестити дитину, або в які дні хрестять дитину?

4. Чи можна хрестити дитину у піст?

5. Що потрібно для хрещення немовлят?

6. Перелік необхідних речей для хрещення.

7. Що таке «крижма»?

8. Як готуватися до хрещення дитини?

9. Де можна хреститися?

10. У якій Церкві хреститися?

11. Чи можна хрестити дитину без згоди чи бажання батьків?

12. Що робити, якщо один з батьків не хрещений, або не православний?

13. Хто можуть бути хрещеними батьками?

14. Хто не може бути хрещеними батьками?

15. Хто з рідних можуть стати хрещеними батьками?

16. Чи можна стати хрещеними батьками “заочно”?

17. Скільки має бути хрещених батьків?

 

 

1. Як похрестити дитину?
Для цього першого кроку необхідні бажання і домовленість зі священиком з церкви. А якщо ви ще не почали повноцінного церковного життя і ходите до церкви рідко, то слід знайти той храм, до якого у вас лежала б душа, і того священика, що викликав би у вас довіру й повагу. Далі, у самій церкві треба домовитися особисто або заочно телефоном зв'язатися з тим, хто приймає записи на хрещення.

У нашій церкві усі замовлення на хрещення приймаються самим настоятелем храму, отцем Богданом Тимошенком за номером 050 414-20-25.

 

2. Коли можна хрестити, який вибрати час для хрестин?
Хрестити можна будь-коли! Не існує ніяких обмежень у часі для здійснення хрещення. Чи то день чи ніч, піст чи не піст, свято чи будні - хрестити можна завжди. Вам лише необхідно домовитися заздалегідь зі священиком про день і час хрещення. Кожна церква, або кожен священик можуть встановлювати свої графіки проведення обряду хрестин.

У нашій церкві час для хрещення зазвичай такий: у будні і в суботу – з 09:00 до 16:00; у дні проведення богослужінь (неділі і свята) – з 12:30 до 16:00.

Наша церква тепла й опалюється у холодну пору року. Тож, ви маєте можливість провести Хрещення своєї дитини в теплій церкві за комфортної температури (+22С).

 

3. В який день краще хрестити дитину, або в які дні хрестять дитину?
Для таїнства Хрещення не існує якогось особливо-сприятливого дня. Чи будні, чи вихідні, чи свято – всі дні добрі для хрещень! Хрещення в день іменин (день небесного покровителя в честь котрого називається дитинка), або в день народження, або на велике свято буде таким самим, як і в будень день. 

В нашому храмі хрещення відбуваються щоденно за обов’язковим попереднім записом, адже всі хрестини в нас є індивідуальними (коли обряд Хрещення проводиться лише для однієї особи, або декількох з однієї родини).

 

4. Чи можна хрестити дитину у піст?
Так, у піст хрестити можна. В піст не можна вінчати, бо це весілля (від слова - «веселитися», «веселощі», які серед християн в піст відміняються). На відміну від Вінчання для таїнства Хрещення ніяких обмежень в часі немає. Тож, хрестити можна завжди!

 

5. Що потрібно для хрещення немовлят?
Насамперед, присутність самої дитинки, а також присутність хрещених батьків. Необхідно також мати натільний хрестик на ланцюжку або мотузочці для дитинки, крижму (спеціальне біле полотно для хрещення) та ікону Ангела Охоронця (або ж іменну). Що треба для Хрещення.

Усе інше, про що вас можуть попросити, є лише додатком або даром для церкви (приміром, хлібина чи якісь продукти). Нести дари у церкву є стародавньою традицією віддяки Богові і священику.

 

6. Перелік необхідних речей для хрещення.
Необхідні речі, без яких не обійтися, -  це натільний хрестик та крижма. Хрестик на хрестини може бути з будь-якого матеріалу. Бажано, щоб на ньому було зображення розіп'ятого Ісуса Христа. До хрестика потрібний ланцюжок або мотузочку, щоб можна було вдягнути його на дитину. Також, бажано мати ікону Ангела Охоронця, якою благословляється похресник. Зазвичай, усі ці обрядові речі можна придбати в церковній крамничці в якій вони вже і освячені.

 

7. Що таке "крижма", або "крижмо"?
Крижма – це спеціальне прямокутне полотно білого кольору, яким огортається похресник. Вона символізує чистоту людської душі після хрещення. Саме тому вона біла. Для крижми підійде шмат будь-якої білої тканини, рушник або спеціально виготовлений виріб з вишитими хрестами.

У нашій церковній лавці ви маєте можливість придбати крижму, що виготовляється саме для хрещень у нашому храмі. Вона пошита з бавовняного полотна, має вишиті хрести у трьох кутах і вишитий логотип нашого храму у четвертому куті та обрамлена мереживом. Вартість – 300 грн.

 

8. Як готуватися до хрещення дитини?
Особливої підготовки для дитини немає. Підготовка для батьків і хрещених батьків полягає в усвідомленні того, що вони збираються зробити, а саме - серйозно і з відповідальністю поставитися до таїнства Хрещення як до духовного народження дитини. Це велика і радісна подія, що має назавжди залишитися в родинній пам’яті. 

 

9. Де можна хреститися?
Бажано хреститися саме в храмі, а не вдома (окрім випадків, коли дитинка тяжко хвора). В церкві, до громади якої ви належите і яку відвідуєте, у тій і хрестіть дитину. Якщо ви ще не визначилися і не маєте «своєї» церкви, знайдіть такий храм, який припав би вам до душі.

 

10. У якій Церкві хреститися?
Головне, якщо ви православні, то й треба хрестити дитину у Православній Церкві, незалежно до якого адміністративного осередку вона належить. Тимчасово в Україні Православна Церква розділена на три гілки: Українську Православну Церкву Київського Патріархату, Українську Православну Церкву Московського Патріархату і Українську Автокефальну Православну Церкву. Усі три Церкви є православними і мають одне коріння, тому об’єднання у єдину і помісну Церву є лише питанням часу і неминучим і всі таїнства здійснені у цих Церквах є дійсними і звершеними Духом Святим. Те, що дві з українських православних Церков не є загальновизнаними у світовому Православ’ї, не робить їх неповноцінними, адже через такий самий невизнаний статус пройшла кожна Церква, яка здобувала свою автокефалію-незалежність (наприклад, Російська Православна Церква після проголошення нею автокефалії і відокремлення від Київської Митрополії у 15 ст. була, близько, 150 років у статусі невизнаною і неканонічною допоки і не отримала визнання). Пам’ятаймо, що й Христа не всі визнавали за свого Бога і далі багато хто не визнає, та від цього Його Божество аж ніяк не принижується.

 

11. Чи можна хрестити дитину без згоди чи бажання батьків?
Можна. Якби бажання батьків було обов’язковим для хрещення їхніх дітей то християнство зупинилося б у своєму розвитку і зникло з самого першого століття, адже існував величезний супротив з боку прихильників поганства та багатобожжя. Священик ніколи не відмовить у хрещені дитини, якщо її будь-хто принесе до церкви. Якщо ж ситуація з хрестинами є конфліктною і батьки різної думки з приводу хрестин свого чада та повідомлять про це священику, то отець має прийняти виважене рішення, щоб не нашкодити родинним стосункам.

 

12. Що робити, якщо один з батьків не хрещений, або не православний?
За наявності бажання і волі треба дитину хрестити! Віросповідання рідних батьків не має ніякого впливу на охрещення дитини.

 

 

13. Хто можуть бути хрещеними батьками?
Хрещеними батьками можуть бути повнолітні православні християни, які з відповідальністю і розумінням того, що від них вимагається, беруть на себе такі обов’язки. Адже їхні мета і завдання – виховати свого похресника у вірі і благочесті. Якщо хрещені самі нічого не тямлять у вірі, то й виховати не зможуть. Тому слід рідним батькам з відповідальністю підходити до вибору кумів.

Церква визнає духовно-повнолітніми чоловіків з 14 років, а  жінок з 13. З цього віку можна ставати хрещеними батьками і свідками на таїнстві Вінчання.

 

14. Хто не можуть бути хрещеними батьками, кому не можна бути кумами?
Хрещеними батьками не можуть бути:

  • – рідні батьки;
  • – неповнолітні;
  • – неправославні;
  • – одружена між собою пара, або наречені, які бажають одружитися.

За канонами Православної Церкви хрещені батьки для однієї дитини не можуть бути між собою одруженими, так само, як і майбутнє подружжя, бо кумівство – це духовне споріднення, і шлюб між кумами є «духовним кровозмішанням».

 

15. Хто з рідних можуть стати хрещеними батьками?
Хрещеними батьками для дитини можуть стати будь-які кровні родичі, окрім рідних батьків, тобто - дідусь, бабуся, дядько, тітка, брат або ж сестра у будь-якому ступені родичання. Але таке практикується вкрай рідко.

 

16. Чи можна стати хрещеними батьками “заочно”?
Ні, не можна, або дуже не бажано, адже хрещені батьки під час хрещення виконують не формальну функцію, а відповідають перед Богом за маленьку, ще несвідому, дитину. За несвідому дитину вони відрікаються від диявола, погоджуються з’єднатися з Богом-Христом і сповідають православну віру. Заочно це зробити неможливо. Вийнятком можуть бути такі обставини, які фізично не дозволили якомусь з кумів, які дуже хотіли бути хрещеними і готувалися до цього, явитися на обряд хрестин (наприклад, хвороба або скасування запланованого авіа-рейсу). Тоді, на розсуд священика, можна записати відсутнього кума або куму у свідоцтві про Хрещення з проханням, щоб вони принесли дитинку на Причастя, що і стане свідченням їхньої волі бути духовними батьками для дитинки.

 

17. Скільки має бути хрещених батьків?
В Стародавній Церкві для одного похресника був один хрещений батько чи одна хрещена мама. Для чоловічої статі – тато, для жіночої – мати. Це пояснюється виключно практичною стороною обряду, адже до V-го століття хрестилися, як правило, у дорослому віці і, щоб не соромитися нагого тіла, хрещені були однієї статі з похресником. Після впровадження загальноприйнятої практики хрестити дітей з самого малечку хрещених батьків стало двоє, а через декілька століть, інколи, почали брати у хрещені кілька пар кумів. Церква з цим явищем намагалася боротися, та зусилля були марними, і двоє хрещених батьків – тато і мама стали нормою. Зараз Церква не забороняє брати у хрещені й кілька пар батьків.

 


Записатись на Хрещення в Свято-Димитрівському храмі:
050-414-20-25 (отець Богдан)

18. Чи може стати хрещеним батьком (мамою) для моєї дитини особа у якого (якої) я є хрещеним (хрещеною) його дитини (перехресне кумівство)?

19. Як приготуватися перед тим як стати хресними батьками?

20. Хто має купувати хрестик, крижму, ікону та віддячуватися за проведення обряду?

21. Чи можна відмовитися від того, щоб стати хрещеним?

22. Чи можна вагітній жінці бути хрещеною мамою?

23. Як вибирати ім’я для дитини?

24. Як назвати дитину – перелік імен святих.

25. Чи можна хрестити дитину подвійним іменем?

26. Чи можна хрестити під іншим іменем?

27. Як вдягатися на хрещення?

28. Чи існує різниця між хрещенням через обливання водою і зануренням?

29. Скільки часу триває хрещення?

30. Хрестять дітей усіх разом чи індивідуально?

31. Хто може бути присутніми на хрещені?

32. Чи може бути присутня мама на хрещенні?

 

 

18. Чи може стати хрещеним батьком (мамою) для моєї дитини особа у якої я є хрещеним (хрещеною) його (її) дитини (в народі – "перехресне кумівство")?
Так, може. Церковних заборон для, так званого, “перехресного” кумівства немає. Це питання часто виникає через народні забобони.

 

19. Як готуватися перед тим, як стати хресними батьками?
Важливо для майбутніх хрещених батьків усвідомлювати важливість Таїнства Хрещення та тієї ролі, задля якої вони беруть участь в охрещенні дитини – взяття на себе обов’язку виховати похресника у православному дусі. Під час обряду Хрещення хрещені виконують певні дії за своїх несвідомих похресників: відрікаються від диявола, з’єднуються з Христом, сповідають (читають) Символ віри “Вірую”, що є основною молитвою-сповіданням православної віри. Якщо ви не маєте достатнього досвіду у церковному або молитовному житті, підготуйтеся до читання цієї молитви (вона є в молитовниках у розділі Ранкові молитви або ТУТ).
Якщо залишилися запитання, на які майбутні хрещені самостійно не знайшли відповіді, не соромтеся заздалегідь про все розпитати у священика.
Вітається підготовка хрещених батьків шляхом 1-2 денного посту, особливо духовного, та Сповіддю і Причастям, хоча це не є обов’язковими елементами для приготування хрещених батьків перед Хрещенням.

 

20. Хто має купувати хрестик, крижму, ікону та віддячуватися за проведення обряду?
Це питання належить не до церковного регулювання, а до народних традицій. І, хоча народні традиції можуть відрізнятися в залежності від регіону проживання, та все ж існує найросповсюдженіша традиція, коли про хрестик турбується хрещений тато, а про крижму – хрещена мама, буває, що хрещена купує всі необхідні речі, а хрещений віддячується пожертвою. Якщо ж станеться навпаки, або ж рідні батьки самі про все потурбуються – це ніяк не вплине на хрещення дитини.

 

21. Чи можна відмовитися від пропозиції стати хрещеним?

Можна і треба, якщо ви відчуваєте, що не зможете допомогти рідним батькам у релігійному вихованні дитини. Кожний хрещений несе перед Богом відповідальність за свого похресника, тож і вибір – ставати чи не ставати хрещеним – має бути усвідомленим і добровільним.

В деяких регіонах України існує народний звичай не відмовлятися від запрошення бути хрещеним, буцімто це є «відхрещування від Христа». Це звичайні народні забобони, які не мають ніякого стосунку до Церкви.

 

22. Чи можна вагітній жінці бути хрещеною мамою?

Можна. Для вагітних жінок немає жодних обмежень в церковному житті.

 

23. Як обирати ім’я для дитини?

За церковною традицією ім’я має бути православне, тобто таке, що є у святцях (переліку святих) Православної Церкви. У такому випадку новоохрещений хреститься ім’ям уже чинного святого, який стає його небесним покровителем. Раніше вибір імені був за священиком, який керувався єдиним правилом – у який день дитина народилася, ім’ям святого, який вшановується того дня, вона і називається. Сьогодні це правило демократизувалося, і право вибору імені залишається за рідними батьками.

Інколи батьки називають своїх дітей не православними іменами. У такому випадку слід обрати інше, православне, ім’я, яким будуть хрестити. Для цього краще слугуватися таким правилом: брати ім’я того святого, пам’ять якого припадає на день народження дитини (можна відхилятися від дати народження плюс-мінус 2-3 дні, бо не щодня дні є дні пам’яті святих). Якщо вам складно самостійно це визначити, порадьтеся зі священиком.

24. Як назвати дитину – перелік імен святих. Тут ви можете ознайомитися з повним переліком православних імен: ЧОЛОВІЧІ ІМЕНА   ЖІНОЧІ ІМЕНА

 

25. Чи можна хрестити дитину подвійним іменем?

Ні, в Православній Церкві не можна. Ім’я при хрещенні дається одне.

 

26. Чи можна хрестити під іншим іменем?

Хрестити під іншим іменем, відмінним від того, яким дитина записана у документах, можливо, але небажано. З практики видно, що часто рідні забувають, під яким другим іменем вони хрестили своїх немовлят. У такому випадку дитина виростає і, не знаючи імені, яким вона була хрещена, у духовно-церковному житті, послуговується не своїм ім'ям – це не є правильно.

Існує твердження, що друге ім’я, яке залишилося в таємниці від усіх, допомагає вберегтися від злих дій різних ворожок, відьом і просто поганих людей, бо вони, нібито, не знаючи істинного імені, нічого поганого не зможуть зробити людині. Це лише народне повір’я. Християнові не треба ховатися, щоб отримати захист від злого ока, а слід шукати захист у Бога і отримувати його через побожне християнське життя, піклування про свою душу, сповідь, причастя та участь у богослужіннях.

Батьки, які все ж таки вирішили хрестити свою дитину під іншим іменем, мають пам’ятати про те, що молитися за свою дитину вони повинні за тим іменем, яким хрестили. Це також стосується будь-якого згадування вашої дитини у церкві й поза церквою: приватна молитва, записки за здоров'я, сповідь, причастя, вінчання.

 

27. Як вдягатися на хрещення?

На хрещення слід вдягати дитинку у святкове вбрання, адже це буде днем її духовного народження (бажано у світлий одяг). В церквах України практикується хрещення, як через повне або часткове занурення так і через обливання. Тому в останньому випадку дитинку слід одягати в одяг з вільним доступом до грудей, ручок і стоп (вдягайте не колготки, а штанці/платтячка з шкарпетками). Ці частини тіла будуть помазані оливою освячення і Святим Миром.

Дорослим, які будуть присутніми на таїнстві, також слід вдягатися у святкову урочисту одежу. За традицією жінки покривають свої голови хустками і вдягаються по-жіночому, тобто у спідниці або сукні. До речі, урочистим і святковим одягом для кожного українця є вишиванка.

 

28. Чи існує різниця між хрещенням через обливання водою або через занурення?

Ні, не існує. Це питання стосується традиції. Хрестить людину Дух Святий, а вода є лише зовнішнім проявом цієї дії. Тому не існує різниці, яким чином цей зовнішній прояв був здійснений – чи за допомогою кількох краплин води, чи через занурення всього тіла у воду. В Україні традиція хрещення через обливання є давньою, і її дотримуються у більшості церков на теренах нашої країни.

У нашому ж храмі хрещення зазвичай відбувається через триразове обливання голови, рук і ніг. Втім, за бажанням батьків, хрестимо і через повне занурення.

 

29. Скільки часу триває хрещення?

Обряд Таїнства Хрещення триває 30-40 хвилин.

 

30. Хрестять дітей кількох разом чи індивідуально?

В одному обряді хрещення можна хрестити або одну дитинку, або багатьох одночасно.

В нашій церкві усі хрещення є індивідуальними, тобто ваша дитинка буде хреститися одна. Якщо ж ви приводите двох-трьох своїх дітей або дітей ваших родичів чи знайомих і бажаєте хрестити їх разом, – так і буде, вони будуть похрещені разом в одному обряді хрещення.

 

31. Хто може бути присутнім на хрещенні?

Усі, кого ви запросите, можуть бути присутніми, та разом молитися за дитинку і засвідчувати її приєднання до християнського народу.

 

 

 

32. Чи може бути присутньою мама на хрещенні?

Заборона мамі бути присутньою на хрещенні базується на старозавітному правилі необхідності природного очищення жінки після народження дитини. Воно, зазвичай, триває до 40 днів. Після цього вже можна здійснити над мамою чин введення її у храм. Якщо мама прийде з дитинкою у храм до хрещення і попросить священика ввести її, і він це зробить, після цього вона сміливо може бути присутньою на хрещенні своєї дитини.

Сьогодні існує практика робити чин вводин після обряду хрещення або наприкінці його. У такому випадку мама знаходиться поза межами центрального храму, але може стояти у притворі (невелика вхідна частина церкви) і при відчинених дверях усе бачити і чути, що, власне, і практикується у нашому храмі.

 


Записатись на Хрещення в Свято-Димитрівському храмі:
050-414-20-25 (отець Богдан)
 

33. Що робити, якщо у хрещеної мами настали дні природнього жіночого очищення?

34. Хто тримає дитинку на хрещенні?

35. Скільки коштує хрещення?

36. Що дарують на хрестини?

37. Як похрестити без священика в разі смертної небезпеки?

38. Що робити якщо достеменно не відомо чи була людини раніше охрещена?

39. Як правильно вибрати ім'я дитині?

40. Коли можна приводити охрещену дитину до першого причастя?

41. В чому важливість причастя новоохрещеної дитини?

42. Чи можна купати дитину після хрестин?

43. Чи можна жінці бути хрещеною мамою дівчинки коли в цієї жінки немає ще похресників?

44. Чи можна знімати обряд Хрещення на фото чи відео?

45. Що робити з волоссям після хрещення?

46. Як зберігати крижму, що робити з крижмою, як використовувати крижму після хрестин?

47. Чи можна прати крижму?

48. Чи можна повторно використовувати крижму для іншої дитини?

 

33. Що робити, якщо у хрещеної мами настали дні природнього жіночого очищення?

Базуючись на старозавітному законі, у такі дні жінка вважалася «нечистою» і їй заборонялося входити до храму і приймати участь у богослужіннях та таїнствах. Хоча, насправді, така думка не має ніякого богословського підґрунтя і базується виключно на гігієнічних нормах. Сьогодні, коли жінки користуються сучасними засобами гігієни, дні природного очищення не можуть бути перешкодою для відвідування церкви й участі у хрещенні. Церковні правила, що забороняють жінкам перебувати в церкві в дні очищення, були створені багато століть тому, але, щоб осучаснити їх, Православна Церква, на жаль, не збиралася на Вселенські Собори вже понад 1200 ріків.

 

34. Хто тримає дитинку на хрещенні?

На початку хлопчика тримає на руках хрещена мама, а дівчинку – хрещений тато. А після самого моменту хрещення, за давньою традицією восприємництва за статтю, хлопчика приймає на руки хрещений тато, а дівчинку, відповідно, хрещена мама, і вже тримають її до закінчення обряду. Якщо ж обряд вводин рідної мами і воцерковлення дитини проводиться в кінці хрещення, то дитинка передається священиком на руки рідній мамі.

З приводу того, хто має вносити дитину і виносити її з храму, – це питання не до Церкви, а до народних традицій, тобто, не має ніякого значення.

 

35. Скільки коштує обряд хрещення?

Віддяка за хрещення має бути добровільною і не повинна мати певної такси! Прейскуранта на Таїнство Хрещення існувати не може. Але, на жаль, не всі церкви послуговуються таким правилом.

Вільна пожертва за хрещення – це те, що дозволяє малозабезпеченим людям хреститися. Тому, якщо у вас малі фінансові можливості, скажіть про це священику, і, якщо він від Бога, то похрестить вас безоплатно, якщо ж відмовить – йдіть до іншого. А людям зі статком вільна пожертва допомагає виявити свою щедрість. Хоча, нерідко буває так, що люди зловживають доброю традицією вільної пожертви, а на застілля для святкування хрещення витрачають у десятки разів більше грошей, аніж залишать у церкві.

Пам’ятаймо, що за будь-який труд варто віддячуватися, і що саме ваші пожертви дозволяють утримувати ті церкви і тих священиків, до яких ви привели хрестити своїх дітей.

 

36. Що дарують на хрестини?
У хрещених батьків нерідко виникає запитання, що подарувати своєму духовному чаду в день хрестин. Церква не регулює це питання, але може порадити, що саме слід подарувати на хрещення. Гарним подарунком вважається ікона, особливо, зображення того святого, на честь котрого і названа дитина (іменна ікона), або ж ікона Ангела Охоронця. Якщо ж таких ікон ви не знайшли, то подаруйте будь-яку іншу. Також доречним подарунком на хрестинах будуть Біблія для дітей або дитячий молитовних.

 

 

 

37. Як похрестити без священика в разі смертельної небезпеки?

За церковними канонами у разі нагальної необхідності, такої, як передсмертний стан дитини або ж дорослого, дозволяється мирянину-християнину, незалежно від статі, здійснити Таїнство Хрещення. Для цього необхідна вода, якою треба тричі полити/окропити голову похресника (якщо дорослого, то лише з його згодою і бажанням хреститися) зі словами: "Охрещується раб Божий/раба Божа (ім'я) в ім'я Отця, амінь, і Сина, амінь, і Святого Духа, амінь". Якщо похресник помре, то він вважатиметься охрещеним, якщо ж виживе, то необхідно звернутися до священика, який має доповнити вже здійснене хрещення молитвами і Таїнством Миропомазання. Єдина вимога для такого мирського хрещення: особа, що хреститиме, має бути віруючою і церковною та усвідомлювати важливість такого вчинку. Раніше усі баби-повитухи знали, як здійснювати таке хрещення, й успішно використовували це знання на практиці в разі необхідності.

 

38. Що робити, якщо достеменно невідомо, чи була людини раніше охрещена?

Якщо є сумів у тому, чи була людина колись хрещена, то її неодмінно треба похрестити. Над нею проводиться повний обряд хрещення з лише єдиною відмінністю: до формули таїнства після слів: "Охрещується раб Божий (ім'я)" додаються слова: "якщо раніше не був охрещений". Про це слід поговорити зі священиком перед хрещенням.

 

39. Як правильно вибрати ім'я дитині?

Раніше батьки не мали великого впливу на вибір імені для дитини. Ім'я дитині давали в церкві, виходячи з дати народження дитини і православного переліку (календаря) святих (святців). Таким чином, дитину називали на честь святого/святої, в день якого/якої вона народилася. Щоправда, не в усі дні є пам'ять святого (або святої жіночої статі), тому вибір розширювався на плюс-мінус кілька днів. Така традиція є правильною з точки зору Промислу Божого, адже лише від Бога-Творця залежить день народження людини.

Зараз право надання імені належить рідним батькам, які називають своїх дітей на свій розсуд, за своїми вподобаннями або виходячи з вищенаведеної давньої практики. Варто зазначити, що при виборі імені для дитини бажано користуватися православною традицією. Але, якщо вже назвали дитину по-своєму, то не слід робити потім з цього якоїсь трагедії, яка тягне своє коріння від забобонів про імена, буцімто дитина, яка була неправильно названа, буде в житті нещасливою. Можливо, саме в тому і полягає Промисел Божий, що дитина носитиме ім'я святого не свого дня народження…

Називати дітей не православними іменами не варто, адже при хрещенні доведеться брати друге ім'я, а це спричинятиме певні незручності у подальшому житті, а саме: можна забути це ім'я; у світському житті ім'я одне, а у церковному – інакше; при молитві слід буде вживати хрещене ім'я, тож, хто цього імені не знає, той не зможе повноцінно молитися за вашу дитину. Якщо ж усе таки назвали дитину неправославним іменем і готуєтеся до її хрещення, беріть для маляти ім'я того святого/святої, в день якого/якої дитя народилося, або співзвучне.

Перелік православних імен: ЧОЛОВІЧІ ІМЕНА   ЖІНОЧІ ІМЕНА

 

 

40. Коли можна приводити охрещену дитину до першого причастя?

Новоохрещену дитину, яка має вік понад 40 днів, можна причащати одразу після хрестин під час найближчої Служби Божої. Та дитинка, яка була охрещена до 40 днів, зможе причащатися після проведення над нею обряду воцерковлення, який здійснюється в сороковий день від народження або пізніше.

 

41. В чому важливість причастя новоохрещеної дитини?

Якщо коротко, то Христос Сам так сказав про це: "Істинно, істинно кажу вам: якщо не будете споживати Плоті Сина Людського і не питимете Його Крови, то не будете мати життя в собі. Хто їсть Мою Плоть і п'є Мою Кров, має життя вічне, і Я воскрешу його в останній день" (Ів. 6, 53-54). Дитинку слід причащати якомога частіше. Регулярне причастя на очах змінює дитинку, яка стає спокійнішою і духовно захищеною. До 7 років діти вважаються несвідомими у своїх вчинках, тому ніякої підготовки (посту або сповіді) немає.

В нашому храмі причащати діточок можна в дні проведення Божественної Літургії (Служби Божої): щонеділі і на великі церковні свята (стежте за розкладом богослужінь у правій колонці сайту). Служба розпочинається о 10:00, а саме причастя об 11:00. Попередньо домовлятися щодо причастя не потрібно, але бажано прийти не пізніше 10:45.

 

42. Чи можна купати дитину після хрестин?

У стародавній Церкві омивання відбувалося на 8-й день після хрещення. Сьогодні ж цей обряд вміщено у єдиному чинопослідуванні хрещення, і відбувається він у кінці обряду хрещення. Отже, якщо символічне омивання здійснене в день хрещення, то й дитину можна в той самий день мити. Якщо ж ви не бажаєте цього робити – ваша справа.

 

43. Чи можна жінці бути хрещеною мамою дівчинки коли в цієї жінки немає ще похресників?

Досить розповсюджений забобон про те, що хрещеною мамою для дівчинки не може бути жінка, у якої раніше не було хлопчиків-похресників. Буцімто,  похресниця такої хрещеної мами ніколи не одружиться. Як і інші забобони, це твердження не має нічого спільного з Православною вірою. 

 

44. Чи можна знімати обряд Хрещення на фото чи відео?

Фото- та відеозйомка з власною технікою має дозволятися без жодних обмежень. Дивно чути, що в деяких церквах не дозволяють зафіксувати на фото або відео таку важливу подію як Хрещення.

Ми пропонуємо унікальну можливість отримати відеозапис вашого Хрещення з трьох стаціонарних відеокамер високої (HD) якості за доступною ціною – всього 350 грн. Для замовлення відео повідомляйте настоятеля отця Богдана перед самим початком Хрещення, при реєстрації обряду, і приносьте з собою USB накопичувач (флешку) ємністю від 4ГБ. Ви отримаєте відеоматеріал одразу після Хрещення.

Відеозапис таїнства Хрещення з трьох стаціонарних камер високої якості:

Проте, фото- та відеозйомка з власною технікою дозволяється без жодних обмежень. 

 

45. Що робити з волоссям після хрещення?
Хрестовидний постриг волосся під час хрещення символізує поствяту людини Богові і вищому – духовному життю. Саме пострижене волосся не має ніякого значення для майбутнього духовного життя новоохрещеного, тому воно стає непотрібним у родині, які не знають, що з ним далі робити. Різні священики по-різному ставляться до того, що з ним робити після обряду Хрещення: одні спалюють його в спеціальному для цього місці біля церкви, а інші віддають його батькам.

В нашому храмі притримується традиція, коли священик не віддає волосся, а спалює його обіч церкви, де утилізуються через вогонь всі колись освячені речі.

 

46. Як зберігати крижму, що робити з крижмою, як використовувати крижму після хрестин?
Крижму після хрещення слід зберігати все життя вдома у пристойному місці: якщо є можливість, то за іконами, як ні – в шафі. Вона має нагадувати людині про чистоту її душі, яку вона отримала в своєму Хрещені і сприяти бажанню цю чистоту берегти та примножувати. 

 

47. Чи можна прати крижму?
Крижмо може бути просякнуте Св. Миром (особливою сумішшю олив та пахощів, яка освячена особливим чином самим Предстоятелем Церкви. Святим Миром в таїнстві Миропомазання помазуються головні частини тіла дитини одразу після здійснення її хрещення). Зважаючи на святість Мира не рекомендується прати крижму, а належить зберігати її у такому стані, який залишився після обряду. Якщо ж дитинка під час обряду Хрещення ненароком забруднила крижму своїми випорожненями, то ці місця слід запрати перед тим, як покласти крижмо на зберігання.

 

48. Чи можна повторно використовувати крижму для іншої дитини?
Повторно використовувати крижму, наприклад для хрещення іншої дитини, не можна. Крижма є символом чистоти душі новоохрещуваного – тому вона є особистою для кожного похресника. Єдиний прийнятний і правильний спосіб де можна використати крижму повторно – це покрити тіло її власника, коли людина, проживши повноцінне земне життя, відійде душею до Бога. Ця практика символізує хрещенську чистоту з якою треба жити все життя, аж до останнього свого подиху, та чистим народжуватися у вічному житті.

 

 

 

 

Відповіді на запитання давав настоятель храму св. великомученика Димитрія Солунського митрофорний протоієрей Богдан Тимошенко, кандидат богослів'я.

 

Ця стаття регулярно доповнюється новими запитаннями і відповідями! Стежте.

Читайте також про таїнство Хрещення в Свято-Димитрівському храмі:

"Опис Хрещення в нашому храмі"

"Що треба для Хрещення?"

 

Крижма. Бавовна, мереживо, вишивка - хрести і логотип храму. Спеціально пошита для хрещеннь у Свято-Димитрівському храмі. Вартість - 300 грн.

 

Ікони Ангелів Охоронців в церковній лавці Свято-Димитрівського храму. 

 

Мірна (ростова) ікона – унікальний подарунок на хрестини. Виготовляється на липовій дошці майстром-різьблярем Свято-Димитрівської громади. Вартість – 2500 грн. Термін виконання – до 3-х днів.

 

Таїнство Хрещення в Свято-Димитрівському храмі: 

Додати запитання або коментар


Захисний код
Оновити