Можливо, вас образили, проігнорували, завдали удару в спину або з вами погано обійшлися ― і тепер гіркота отруює вашу душу. Не дозволяйте їй поширюватися далі. Ви можете зупинити її зростання на початковій стадії, дотримуючись цих рекомендацій.

1. Не підігрівайте свою образу.
Ми полюбляємо прокручувати в думках образи, а потім фантазувати, як завдати у відповідь удар тій людині. Однак, якщо ви в уяві відведете собі головну роль в цьому драматичному фільмі і будете знімати серію за серією місяцями і роками, то гіркота приведе вас до хвороби. Тож припиніть ці «зйомки».

2. Відмовтеся від ідеї помсти.
 Незалежно від того, як людина вас образив, змиріться і визнайте, що, ймовірно, ви теж поводилися так з іншими раніше. Перестаньте точити ножі. У вас виникне спокуса подумати про те, щоб помститися тій людині, але пам’ятайте, що ці ножі вже завдають вам більше болю, ніж будь-хто інший.

3. Не поширюйте гіркоту.
Іноді ви потребуватимете поділитися з близьким другом тим, що сталося, але це не означає, що маєте право зіпсувати репутацію людини, яка завдала вам болю. Якщо ви ділитеся своїми переживаннями з кимось, тому що вам потрібна порада, не шукайте співчуття і не звертайтеся до тих, хто вороже налаштований щодо вашого кривдника. Це схоже до змішування токсичних хімікатів! Навпаки, зверніться до духівника або друзів, які досить зрілі, щоб сказати вам правду. Вам може здаватися, що з вами погано обійшлися, але скалка в оці вашого брата насправді може виявитися колодою у вашому. Справжній друг скаже вам, що ви занадто гостро реагуєте або ведете себе нерозумно.

4. Моліться про благополуччя вашого кривдника.
Ісус закликав Своїх учнів любити гонителів і молитися за них (Матфея 5:44). Це звучить не властиво нашому часу, коли ми видаляємо людей з друзів у соціальній мережі тільки тому, що вони забули запросити нас на своє свято. Заспокойтеся, відпустіть своє дріб’язкове обурення і попросіть Бога благословити людину, яка вас образила. Ви відчуєте, як молитва прощення ніби теплий бальзам покриває ваші рани.

5. Простягніть руку і спробуйте налагодити взаємини.
Ісус приділяє першочергову увагу примирення. Він хоче, щоб ми ладнали. Якщо ви в молитві згадуєте, що хтось має щось проти вас, то, як сказав Ісус, «піди, помирись перше з твоїм братом» (Матфея 5:24). З іншого боку Він сказав, що якщо хтось згрішив проти вас, «піди й докори йому віч-на-віч» (Матфея 18:15).
В обох випадках Ісус велів нам розв’язувати цей вузол, а це ніколи не буває легко. Нам було б простіше просто уникати один одного. Ми б вважали за краще «зарити сокиру війни», вдаючи, що наші кепські відносини зникли тільки тому, що вони добре заховані під нашими недільними ранковими посмішками. Тим не менш, справжнє прощення ― це не закопування сокири, в той час як внутрішньо ми продовжуємо ненавидіти іншого; прощення вимагає від нас віддати сокиру Ісусові.

6. Просіть, щоб любов Бога наповнила ваше серце.
Ісус не обіцяв життя без образ. Іноді нам будуть завдавати болю. Але Він вказав нам шлях, завдяки якому образи не принесуть руйнування в наші життя. Почніть новий день, прийнявши усвідомлене рішення впустити в своє життя прощення.

Джерело